Akár ötmillió forinttal is büntethetik azt a földtulajdonost, akinek területén parlagfüvet találnak – a hatóság július 1-től ellenőrzi és bírságolja az elhanyagolt területeket. Ez a bírság pedig egy évben többször is kiszabható. Pécsett, de az ország több pontján repülőeszközöket is bevetnek annak érdekében, hogy egyre kevesebb legyen a fertőzött terület.
Girokopterrel, de siklóernyővel és drónnal is ellenőrizhetik azokat a területeket, amelyek parlagfűvel szennyezettek. Pécsett a Baranya Megyei Polgárőrök végzik a légi felderítést.
– Olyan 300 méter magasságba tudunk emelkedni, ahonnan már szépen látszódik, hogy mennyire fertőzött a rész – mondja Cseh László, a Baranya Megyei Polgárőr Egyesületek Szövetségének elnöke.
A magasból jól látszik, ha egy füves terület vagy szántó parlagfüves, egészen másféleképp „színeződik el”.
A levegőből egyszerre nagy területet tudnak átfésülni és jobban is látszik, hol szaporodott el a parlagfű.
– Óránként körülbelül 200 hektárt tudunk felderíteni. De a megelőzésre is koncentrálunk, felkeressük és figyelmeztetjük a földterület gazdáját, mert azt feltételezzük, hogy nem trehányságból, csupán figyelmetlenségből nem kaszált – teszi hozzá Cseh László.
Idén a parlagfű három héttel korábban virágozhat a számára kedvező időjárási viszonyok miatt.
De nem minden esetben érkezhet figyelmeztetés. Ha bizonyítékerejű felvétel, fotó vagy videó készül július 1-e után a szennyezett területről, akkor a bírság is érkezhet. Méltányossági kérelemnek és fellebbezésnek helye pedig nincs.
– A bírság 15 ezer forinttól akár 5 millió forintig is terjedhet. Ez függ az adott terület nagyságától és fertőzöttségétől – mondja Horváth Endre az önkormányzat hatósági főosztályvezetője.
Egy éven belül többször is kiszabható a bírság, ha nem történik kaszálás.
Az elmúlt 10 év alapján azonban elmondható, hogy a bírságnak nagy a visszatartó ereje és rendszeresen kaszálnak a földtulajdonosok. Ezért a lakossági bejelentések 80-85 százaléka más gyomnövények miatt érkezik.