Az LMP szerint továbbra is kiáll a kormány a bodai atomtemető, és a paksi bővítés projektje mellett, így a pécsi tiltakozó aláírásgyűjtés mellett a párt jogi lépéseket is tenni fog. Keresztes László Lóránt, a párt országgyűlési frakcióvezetője tartott sajtótájékoztatót minderről.
– A kormány mindenáron a paksi bővítés mellett van, holott már most óriási, mintegy 7-9 éves csúszásban van a projekt – mondta Keresztes. – Ezzel kapcsolatban tettem fel a kérdést a parlamentben, van-e elképzelése a kormánynak, mikor fog megvalósulni? Azt is megkérdeztem, elismerik-e, hogy azok az oroszok, akik pályázat nélkül nyerték el a Paks 2 projektet, nem voltak alkalmasak arra, hogy időben elkészítsék a tervdokumentációt? Egyik kérdésemre sem kaptam választ a miniszterelnöktől. Meggyőződésünk, hogy a projekt döglődik, ezért pedig személyesen Orbán Viktornak kell felelősséget vállalnia.
A politikus elmondta, pécsi aktualitása is van a kérdésnek: a gazdasági bizottság a napokban tárgyalta az LMP két előterjesztését is. Az egyik arra vonatkozott, hogy módosítsák a nukleáris hulladékok kezelésének nemzeti programját, hiszen abban már szó szerint szerepel a bodai helyszín, mint atomtemető, a másik pedig arra, hogy ne csak a helyi, a többi önkormányzatnak is legyen joga döntést hozni, véleményt nyilvánítani a kérdésben. A régióhoz ezer szállal kötődő Bánki Erik vezette bizottság mindkét előterjesztést lesöpörte az asztalról.
– Bánki Erik ezen túl egy hazugságot is megfogalmazott: szerinte az atomtemető kérdéséről beszélni irreális, hiszen semmi nem mutat arra, hogy Bodán bármilyen hulladéktároló épülne. Ez az állítás szembe megy azzal, amit az országgyűlés már egyszer eldöntött a fent említett nemzeti programban, ráadásul a helyszín tavaly telephely-kutatási engedélyt is kapott – így Keresztes.
A képviselő szerint a kormány eddig már mintegy tízmilliárd forintot költött el erre a projektre, most pedig további milliárdot szeretne – mindezt úgy, hogy Pécs már egyhangúan kimondta egy közgyűlési határozatban az LMP kezdeményezésére, hogy nem akar atomtemetőt a határába.
– Itt már nem csak politikai felelősségvállalásról van szó, gazdasági kérdéseket is felvet a probléma, ezért jogi lépéseket is fogunk tenni. Szeretnénk kikövetelni az alternatív helyszínek utáni kutatást, követeljük, hogy olyan területre adjanak ki kutatási megbízást, ami nem része egy nagyváros agglomerációjának.
Az LMP helyi aláírásgyűjtése jelenleg is folyik, a kitűzött 20 ezerből 10 ezer már megvan, és általános tapasztalatunk, hogy a pécsiek egyöntetűen elutasítják a bodai atomtemetőt.