Kormánypárti képviselők mindenféle szakmai egyeztetés nélkül nyújtottak be egy törvénymódosítást, miszerint a Nemzeti Kulturális Alaphoz kerülne a jogdíjának negyede. A művészek ennek kapcsán petíciót nyújtottak be, Lovasi András nyílt levélben tiltakozik.
Korábban megírtuk, hogy a változás két területet érint, a jogkezelők kulturális támogatásáról ezentúl a Nemzeti Kulturális Alap dönt, emellett pedig megkapja az üreshordozó-díjak 25 százalékát is.
A magyar művészvilág közismert – köztük pécsi – zenészei, írói és filmesei összefogtak és közel 1500-an írtak alá egy petíciót, melyben elégedetlenségüket fejezik ki a kormánynak. Emellett Lovasi András, a Kiscsillag zenekar frontembere nyílt levelet küldött L. Simon Lászlónak, az NKA alelnökének blogbejegyzésére hivatkozva.
Lovasi L. Simon írására reflektálva nem rejti véka alá felháborodott véleményét. Nem érti, hogy miért az említett blogbejegyzésből értesült a változásról. Úgy véli, erről akár azt is gondolhatná a magyar művésztársadalom, hogy mindössze improvizációról van szó, de felocsúdik: „csak hirtelen körülnéztek, hol van még valami vihető, de az írásából egy komoly koncepció látszik kibontakozni”.
Lovasi szerint eddig is csak pénzt vontak el tőlük.
– Először a PANKKK (Program a Nemzeti Kortárs Könnyűzenei Kultúráért) folytatására az Önök által is dicséretesen megszavazott 90 milliót vitte el az első Matolcsy-csomag, aztán az Artisjus Alapítvány premizálási összegeit irányították át az NKA-ba, többek között lehetetlen helyzetbe hozva ezzel számos olyan komoly művészünket, akik teljesítményét sajnos csak egy szűk réteg és a szakma értékelte nagyra, a piac nem – utalva a kortárs komolyzene-szerzőkre.
Lovasi az Artisjus-szal kapcsolatos ellenvetéseit sem rejti véka alá. Mint írja, rengetegen panaszkodnak a szakmából, „ hiszen ahol pénz van, azokra mindig gyanakodva nézünk, miért ennyit kapok, miért nem többet, ezek ott mutyiznak a pénzemmel stb.”
Levele végén még azt is leírja mi bosszantja igazán, azontúl, hogy kevesebb lesz a pénze. Szerinte felháborító, hogy a kormányzat ugyanúgy akarja a felvirágoztatni a popzenét, mint az korábban létrehozott, majd megszüntetett PANKKK megfogalmazott.