1881. május 16-án alakult meg a Magyar Nemzeti Múzeumban a Vörös-kereszt Férfiegylete, mely másnap a Magyar Országos Segélyező Nőegylettel egyesülve megalapította a Magyar Vöröskereszt elődjét, a Magyar Szent Korona Országai Vörös-Kereszt Egyletét.
Ahogy a szervezet honlapján írják, legfontosabb feladataik közé tartozik:
- a véradásszervezés,
- elsősegélynyújtó tanfolyamok és vizsgák szervezése,
- valamint egy komplex szociális és ellátó- és intézményrendszer működtetése.
Utóbbi révén a legkülönfélébb hátterű embereknek tudnak segíteni, legyen szó hajléktalanokról, nélkülözőkről, vagy erőszak elszenvedőiről. Programjaikkal évente több ezer embert érnek el.
A koronavírus-járvány megjelenése óta a Magyar Vöröskereszt is közreműködik a pandémia elleni küzdelemben: a folyamatos lakossági segélyezés mellett önkénteseik segítettek a mintavételi pontoktól kezdve a telefonos diszpécserszolgálatokig.
– Nem tudom eléggé megköszönni a Vöröskereszt baranyai szervezetének, dolgozóinak és önkénteseinek azt a mérhetetlenül sok munkát, amit a koronavírus járvány kitörése óta Pécsett és a megyében a legelesettebbek megsegítésére fordítottak – mondta a Pécsmának Nyőgéri Lajos, Pécs szociális ügyekért felelős alpolgármestere.
– Ott voltak és vannak az oltópontokon, tartós élelmiszercsomagból álló segélyt osztottak, vakcinát és fertőtlenítőszert vittek pécsi háziorvosoknak és még hosszan sorolhatnám, hogyan milyen módokon segítették intézményrendszerünk tevékenységét és Pécs közösségét – fogalmazott az alpolgármester.