-4 C
Pécs
vasárnap, január 19, 2025
KezdőlapZöldZónaMadárhelyzet-jelentés Baranyából

Madárhelyzet-jelentés Baranyából

Az MME Baranya Megyei csoportja nemrég megjelent összefogalalójában a baranyai madarak mindennapjairól számolt be, ebből szemezgetünk.

Vörös Kányák

Az MME nyilvántartása szerint 13 vöröskánya-fészek közül négy megsemisült, kettőt hollók, egyet-egyet barna kányák és egerészölyvek foglaltak el, három fészek pedig lakatlan maradt. Így kijelenthető, hogy ennyit még sohasem jártak a szakemberek a vörös kányák után, mint idén.

A kányák a költésük során a második legjobb eredményt produkálták. A 8 sikeres költés
eredményeként 19 fióka repült ki – számolt be az MME.

Vöröskánya-fióka Fotó: Bank László

Barna kánya

Az év folyamán a barna kányák 11 új fészkét találták meg a vármegyében a szakemberek. A régi fészkek közül 11 semmisült meg, egy-egy fészket pedig vörös kányák illetve egerészölyvek foglaltak el. Jelenleg 26 fészek szerepel az MME nyilvántartásában. Ez alapján a költő párok számát legalább 29-re becsülik. Ez negyedével kevesebb a tavalyinál – írta az MME.

Barna kánya Fotó: Papp Zoltán

A nagy mentés

Az egyik feketególya-fészekből kiesett fiókát találtak az MME munkatársai. A madarat a Szigetvári Madármentő Állomásra szállították, ahol a felnevelés sikeresnek bizonyult.

Júniusban ugyanebben a fészekben egyetlen fióka nevelkedett, az ellenőrzéskor a szakemberek körbejárták a fészek szűkebb környezetét, ahol ismét rábukkantak egy repülni még nem tudó fiókára. Ez a példány is Szigetvárra került.

A „kipottyanás” nyitjára azonban rövidesen fény derült. A fiókán hemzsegtek az élősködők. A fészekben valószínűleg hasonló méreteket ölthetett az élősködők jelenléte, és a kismadár ezért hagyhatta el idő előtt a fészket. A tollazatát lekezelték.

A Szigetvárra került gólya repatriálása jól sikerült – jelentette az MME baranyai csoportja. A madár már kiválóan repül, de még visszajár az udvarba eleséget kunyerálni. Az éjszakákat már a háztetőn tölti, és rövidesen végleg megválik gondozójától.

A feketególya-fióka a madármentő állomás kertjében Fotó: Bank László

Egy szerencsétlenül járt gólya története

Június elején a bicsérdi hígtrágyatóból egy felnőtt gólyát mentettek ki a helyiek.

Ha sokáig áll a trágyalé a tóban, a felületén kissé keményebb réteg képződhet, ami szilárd kéregnek is tűnhet. Rászállva viszont könnyen belesüppedhetnek még a kisebb testű madarak is. Ilyenkor nehezen vagy egyáltalán nem tudnak felrepülni. Órákig vergődve a masszában végül elpusztulnak – ismertette az MME.

A kimentett gólya tisztítás után a Szigetvári Madármentő Állomásra került. Még lábra állni sem tudott, olyan gyenge volt. A gondos ápolásnak köszönhetően gyorsan erőre kapott. Alig egy hét múlva már szabadon lehetett engedni.

Ám még egy hónap sem telt el, amikor értesítést kaptak a szakemberek a 6-os úton elütött
gólyáról a bicsérdi elágazás közelében. Gyűrűje alapján azonosítani lehetett a tetemet, a
Szigetváron elengedett gólya volt. A madár visszatért a költőhelye közelébe, de ezúttal is rosszul választott.

Nyolcgyerekes szülők

Az MME baranyai csoportja a vörös vércsékre irányuló védelmi programját 2005-ben indította el azzal a céllal, hogy vércseládák kihelyezésével bővítsék a faj fészkelési lehetőségeit Baranyában.

A program sikeresnek bizonyult, hisz az ezredfordulón mindössze 30 párra becsülték a fészkelő állományt, ami 2024-re már 400 pár fölé nőtt – számoltak be hírlevelükben.

A költési időszakban az ellenőrzések során szórványosan találtak a szakemberek 8 tojásból álló fészekaljakat, sőt néhány esetben 9 tojásból állókat is. A szülőmadarak viszont 8 fiókát eddig még egyetlen esetben sem tudtak felnevelni.

Egészen 2024-ig, amikor is megtört a jég, Beremenden az egyik ládában a lerakott 8 tojásból az összes fióka kikelt, és mindegyik ki is repült. Gyűrűzésükre május 20-án került sor. Ekkor már alig fértek el a ládában.

Az évben erős a pockok túlszaporodása, a vércsék kihasználták a jó táplálkozási lehetőségeket, hisz a költőládákat foglaló párok száma 54 százalékkal nőtt tavalyhoz képest.

A szülőmadarak eddig 1100-nál is több fiókát neveltek fel, és 16 pár bevállalta a második
költést is.

Vércsefiókák Fotó: Bank László

Gyöngyszemek a híd alatt

Az egyik baranyai csatorna fölött átívelő vasúti híd betonpillérének üregében 2022 nyarán
kevés gyöngybagolyköpetet fedeztek fel az MME baranyai munkatársai.

A vasúti híd, ahol a bagolyfészket találták Fotó: Bank László

Akkori feltételezés szerint csak alkalmilag, pihenésre használják a baglyok az üreget. Egy évvel később teljesen elhagyottnak tűnt a hely.

Idén májusban viszont a híd körül kaszáló vízügyi munkások vezetője bejentést tett arról, hogy baglyok költenek az üregben. Mikor az egyesület szakemberei felkeresték a helyet, 6 szépen fejlett gyöngybagolyfiókát találtak (kiemelt fotónkon). Éppen gyűrűzhető méretűek voltak, sorsukat nem kerülhették el – számoltak be viccesen a hírlevélben.

A hely érdekessége, hogy az üreg alig másfél méteres magasságban van a talajszinttől a vasúti pályatest alatt. Nagy áradáskor az üreget is elönti a víz, tehát ilyen esetekben a költés biztosan meghiúsul. Úgy tűnik viszont, hogy a baglyok biztonságosnak érzik a helyet – ismertették.

Üres üvegekkel is segíthetünk a madaraknak

Július 1-től a palackvisszaváltás során a kapott betétdíjat jótékony célokra is lehet fordítani. A Baranya Természeti Értékeiért Alapítvány is regisztrált a MOHU felületén, így aki nem magának kéri a betétdíjat, azt már felajánlhatja természetvédelmi munkák támogatására, valamint a Szigetvári Madármentő Állomás működésére is.

Csupán annyi a teendő, hogy a fenti QR-kódot kell elmenteni az okostelefonra. A
visszaváltás során ezt a kódot kell beolvastatni az automatával, és az alapítvány számláján
azonnal megjelenik az összeg.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő