A veszélyeztetett teknősfajok megmentését célzó szorosabb együttműködésre sarkallja a természetvédőket Magányos George-nak, a Galápagos-szigeteki óriásteknősnek a közelmúltban bekövetkezett halála.
„Magányos George nincs többé. Nekünk pedig kötelességünk megakadályozni, hogy a többi kihalás szélén álló szárazföldi teknősfaj is hasonló sorsra jusson” – mondta Csang Ming-hsung (Chang Ming-hsung), a tajpeji állatkert természetvédelmi- és kutatóközpontjának vezetője. Az intézmény a közelmúltban kezdeményezetett globális együttműködést más állatkertekkel a veszélyeztetett burmai csillagteknősök (Geochelone platynota) megmentése érdekében.
Az állatkert a faj 19 példányának ad otthont: a teknősök mindegyikét az 1990-es években találták Tajvanon, ahová illegálisan csempészték be őket az állat- vagy a gyógyszerpiacon való értékesítés céljából. A tajpeji intézményben élő burmai csillagteknősök nagyjából hat százalékát teszik ki a faj mintegy 300 egyedet számláló globális populációjának.
A Mianmar területén honos páncélosok tavaly a 11. helyet szerezték meg a „világ 25 legveszélyeztetettebb szárazföldi és édesvízi teknősének” a ranglistáján, amelyet a Teknősvédelmi Egyesület (Turtle Conservation Coalition) állított össze. Az állatkert múlt héten rendezett nemzetközi találkozót a szárazföldi teknőspopuláció talpra állítását célzó stratégiák megvitatására.
Mint arra a New Yorkban működő Bronxi Állatkert herpetológiai – csúszómászókkal foglalkozó – részlegének munkatársa, Donal Boyer a találkozón rámutatott: a természetvédők szorosabb együttműködésére van szükség a teknősök fogságban való sikeres tenyésztéséhez.
Csang szerint az összefogás révén az intézmények hasznos információkat tudnak megosztani egymással a hüllők sajátos viselkedési szokásait és a kifinomult technológiára épülő szaporítási módszereket illetően.
A nemzetközi erőfeszítések célja olyan „rehabilitációs területek” létrehozása, amelyek a teknősök természetes élőhelyeire hasonlítanak. A végső cél az állatok természetes élőhelyeinek helyreállítása, hogy később szabadon engedhessék őket a vadonban.
Magányos George (Lonesome George), a Pinta-szigeti teknősök (Chelonoidis nigra abingdoni) alfajának valószínűleg utolsó példánya volt; a galápagosi óriásteknősök legritkább alfajába tartozott. A június 24-én elpusztult, közel százéves teknős az 1970-es évek óta volt a Galápagosi Nemzeti Park lakója. A szakemberek azt remélték, hogy a teknősmatuzsálem életéből még évtizedek vannak hátra, ezért 1993-tól több alfajhoz tartozó nősténnyel párosították, ám mindvégig sikertelenül.