Nőtt Magyarország népszerűsége az elmúlt három évben a külföldi cserediákok körében – közölte a nemzetközi diákcsere-programok szervezésével foglalkozó nonprofit szervezet, a Magyarországon 1990 óta működő American Field Service (AFS).
Az MTI-hez eljuttatott összegzés szerint a magyar diákok évente mintegy 25 országba utaznak az AFS szervezésében. A célországok között továbbra is vezet az Amerikai Egyesült Államok, emellett sokan választják Németországot, Franciaországot és Olaszországot. Spanyol nyelvterületre – elsősorban Latin-Amerikába – is sokan utaznak, s a skandináv országok, illetve az egzotikus célországok, így a Dominikai Köztársaság vagy Costa Rica iránt is megnőtt a kereslet az elmúlt években. Magyarország elsősorban a thaiok, a törökök, a japánok, az olaszok és a németek körében népszerű célország, az idén 17 országból több mint 100 diákot fogadtak a program keretében.
Egy tavaly decemberi felmérés szerint a világ ötven országa közül Magyarországon a legjobb cserediáknak lenni, és a csereprogramok megszervezésében az AFS hazai szervezete nyújtotta a legjobb teljesítményt. A felmérésben cserediákok, fogadó és küldő családok, illetve a diákokat fogadó iskolák értékelték az egyes országok helyi AFS szervezeteinek általános teljesítményét, s a rangsorban 50 ország közül Magyarország végzett az élen. Ennek is köszönhetően Magyarország az AFS több mint ötven partnerországa közül, azon, mindössze hat ország között van, amelyek esetében az elmúlt 3 évben a kiutazási és a fogadási programszámok folyamatosan növekedtek – olvasható az összegzésben.
Bár az AFS nonprofit szervezet, a kiutazók költségei a csereprogram hosszától és a választott országtól függően 800 ezer és 2,5 millió forint között alakulnak. Az alapítvány azonban rendszeresen segíti a hátrányos helyzetű, de tehetséges és szorgalmas diákok külföldi tanulását is: a támogatást elsősorban olyan családok kapják, amelyek anyagi körülményei nem tennék lehetővé a költségek teljes összegének vállalását, és segítő önkéntesként vagy fogadócsaládként részt vesznek az alapítvány tevékenységében. Az AFS 1990 óta több mint 100 millió forinttal járult hozzá magyar diákok külföldi tanulásához.
Az AFS a világ egyik legnagyobb, legrégebbi diákcsere szervezete, amelyet az első világháború során mentősofőrként önkénteskedő egyetemisták hoztak létre 1914-ben, a világbéke és egy nyitottabb, toleránsabb világ megteremtése érdekében.
Az AFS programjai keretében több mint 80 ország 13 ezer diákja vesz részt minden évben 3-11 hónapos külföldi tanulmányúton. Az AFS szervezésében máig világszerte több mint 400 ezer középiskolás és fiatal felnőtt tanulhatott külföldön, ahol önkéntes befogadó családoknál éltek, és helyi iskolákban tanultak.