10 C
Pécs
szerda, november 20, 2024
KezdőlapZöldZónaÁllatbarátMár pécsi háziállatok számára is elérhető az akupunktúra

Már pécsi háziállatok számára is elérhető az akupunktúra

Az akupunktúra bizonyos speciális tulajdonságokkal rendelkező, testfelszínhez közeli pontok mechanikus ingerlése, a hagyományos kínai orvoslás egyik alappilléreként vált ismertté a világ minden területén. A nyugati tudomány az eljárás hatásmechanizmusának számos aspektusát derítette fel, így már nem csupán egy ismeretlen, alternatív gyógymód, amelyben sokan hisznek, hanem bizonyítottan is hatásos terápiás módszer. Mára pedig nem csak emberek, de háziállatok számára is elérhető a kezelés.

Mint azt dr. Tornyi Katalin állatorvos lapunknak elmondta, az akupunktúra több ezer éves múltra tekint vissza nem csak humán, de állatorvosi vonalon is. Kiemelte: ahogy a nyugati orvoslás, úgy ez is egy komplex egészségügyi rendszer, mellyel – ha nagyon le szeretnénk egyszerűsíteni – az összes betegséget kezelni lehet bizonyos mértékig, amely nem igényel sebészi beavatkozást.

– Bármely fajt, kis-, nagy-, gazdasági-, haszon-, és egzotikus állatokat egyaránt tudunk kezelni. Én magam egyébként a kisállatokra és lovakra specializálódtam. Főként nyugati országokban azonban már mindenféle kedvencet visznek akupunktúrára. A lényege, hogy meghatározott pontok stimulálásán keresztül, a tűszúrások területén egy helyi gyulladásos reakció alakul ki, ami jótékony hatást fejt ki. Emellett a szúrás pontjától távolabbi részen is hat, amivel az idegrendszert és a hormonháztartást tudjuk befolyásolni. Ha emlékszünk a biológiaórán tanultakra, testünknek ez a két szisztémája tölti be a legfőbb vezetők helyét, vagyis rajtuk keresztül

segíthetünk például olyan idült fájdalmak csillapításában, ahol a gyógyszerek már elérték eredményességük határát.

Enyhíthetők többek között az ízületi porckopás, a csípő- vagy könyökízületi diszplázia, a szaporodásbiológiai panaszok tünetei, de allergiás, gerincvelő-infarktusos, porckorong- és gerincsérült kedvencek számára is ideális. A tartási és takarmányozási körülményeket ehhez kell alakítani, ahogy a korábban ismert terápiáknál is, amikkel kombinálhatjuk. A legfontosabb, hogy az állat életminőségét tudjuk javítani. Hozzáteszem: a jogi szabályozás kimondja, hogy alternatív kúraként alkalmazzuk, csak ha már kiaknáztunk minden nyugati orvoslási lehetőséget vagy azok kombinációjaként – fejtette ki a szakember.

Hangsúlyozta:

rosszindulatú daganatos betegségek esetében nem feltétlenül ajánlott  hazánkban sem

az akupunktúra alkalmazása, hiszen a nyugati orvoslás szerint elősegítheti a metasztázis kialakulását, ha a nyirok- és vérkeringést serkentjük, ami tipikusan velejárója a módszernek. Elhangzott az is, hogy az elmúlt körülbelül 8 évben az állatorvosok egyre nyitottabbak a kínai gyógymód felé, többen látják a pozitív hatását, így a gazdik körében is terjed a híre. Dr. Tornyi Katalin jó ideje jár a nagy érdeklődés miatt szinte havonta egy kozármislenyi rendelőbe 300 kilométerre fekvő otthonából, ahol egy-egy alkalommal körülbelül 8-10 kisállatot tud kezelni, sőt, környékbeli lótartókkal is találkozik lehetőség szerint. Tehát pécsiként is könnyen kérhetünk időpontot, ehhez dr. Hegyi Orsolyával kell felvennünk a kapcsolatot. Ugyan a terápia nem olcsó, mégis rengetegen veszik igénybe.

[su_note note_color=”#cad5da” text_color=”#161515″]Dr. Tornyi Katalint saját elmondása szerint mindig érdekelte az anatómia és a biomechanika, mikor aztán Németországban lovak gyógyításával foglalkozott és látta, milyen jó eredmények érhetők el a patásoknál manuálterápiával és akupunktúrával, megszerezte mind a kutya-, illetve ló-osteo- és fizioterapeuta, mind az állatorvosi akupunktőr diplomát is. Azelőtt szkeptikus volt a kínai módszerrel kapcsolatban, itthon kevés anyag volt annak hatásmechanizmusáról, de tanulmányai alatt magával ragadta a téma, melyben folyamatosan képzi magát. [/su_note]

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő