Többször is foglalkoztunk az elmúlt hetekben az új vásárcsarnok befejezésével és a régi további sorsával. A leendő és a jelenlegi csarnok ügye mára szorosan összekapcsolódott. Mivel többen is érdeklődtek lapunknál a témában, az alábbiakban egyszerűen és röviden összefoglaljuk, mit kell tudni ezekről a projektekről, ehhez Ruzsa Csaba alpolgármester segítségét kértük.
2017-ben a város két projektre nyújtott be pályázatot, az új vásárcsarnok építésére és a régi lebontására.
Új csarnok: durván megdrágultak az építőanyagok
Az új vásárcsarnokra vonatkozó közbeszerzés három éve, 2018-ban zárult, az építkezés még mindig tart, a projekt költségei egyszer már jelentősen emelkedtek. A befejezéshez közel 800 milliós pótmunkaigényt jelzett a kivitelező.
Ennek oka elsősorban az építőanyagárak ismert, hirtelen emelkedése. A városvezetés azonban nem akarja, hogy a projekt adósságot keletkeztessen, ezért egyeztetett az irányító hatósággal (kormányzat) a keret emeléséről és a saját önerő emeléséről. Egyben elkezdett megoldást keresni az utóbbira.
Régi csarnok: 800 millió helyett 2 milliárd
2017-ben egy másik projektre a régi vásárcsarnokra, egyebek mellett annak visszabontására, 800 millió forintos támogatást nyert Pécs. Közben azonban a projekt költségvetése közel 2 milliárd forintra nőtt. Legalább 1 milliárd forintot hitelből kellene hozzátenni.
A városvezetés egyeztetett a kormánnyal, az irányító hatóságokkal az ügyben, hogy a régi vásárcsarnokra elnyert 800 millió más projektekre felhasználható-e. Az a válasz érkezett, hogy igen.
Adósság nem, szálloda igen, minden forrás hasznosul
Így a régi vásárcsarnokra szánt 800 millió forintot az új csarnok befejezésére és a Misinatető fejlesztésére lehet fordítani.
A régi vásárcsarnokot értékesíti a város, annak lebontása után az ingatlanon hotel épülhet.
Így, bár a két projekt jelenleg összesen közel 2 milliárd forint hiánnyal küzd, végül nem keletkezik adósság az önkormányzatnál, mert minden forrást felhasznál a város. Bónuszként pedig egy közel 5 milliárd forintos szállodaberuházás is megvalósul.
Korábban az volt a terv, hogy a régi vásárcsarnok irodaházzá alakul. Ruzsa Csaba erre azt mondta, érzékelik a piaci igényt, és építenek is irodaházat Pécsett a 2021-27-es uniós ciklusban, uniós forrásból.