4 C
Pécs
szerda, november 6, 2024
KezdőlapPécs AktuálMarad a pécsi buszokon a maszkviselés és az egészségügyi dolgozók kedvezménye

Marad a pécsi buszokon a maszkviselés és az egészségügyi dolgozók kedvezménye

A TükeBusz Zrt. közleménye szerint a február 8. napjával kihirdetett veszélyhelyzettel összefüggő egyes rendkívüli intézkedések hatályának újbóli meghosszabbításáról döntött a kormány. Mint írják: az egészségügyi dolgozók és a koronavírus világjárvány elleni védekezésben közreműködő orvos- egészségtudományi képzésben részt vevő hallgatók utazási kedvezményéről szóló rendeletek a veszélyhelyzet megszüntetéséig érvényben marad. Továbbá nem változtak a maszkviselés szabályai az autóbuszokon és a maszk nem előírás szerinti viselése miatti szankciók is érvényben maradtak. Az alábbiakban közöljük a teljes írást. 

Mindezek tekintetében a Tüke Busz Zrt. az alábbi tájékoztatást adja:

Ingyenesen, a menetjegy megvásárlása nélkül veheti igénybe az országos, regionális, és elővárosi és a helyi személyszállítási közszolgáltatást (a továbbiakban utazási kedvezmény)

a) a szociális, gyermekjóléti vagy gyemekvédelmi szolgáltatónál, intézményben, illetve hálózatnál dolgozó,
b) a közszolgálati tisztviselőkről szóló szóló 2011. évi CXCIX. törvény vagy a kormányzati igazgatásról szóló 2018. évi CXXV. törvény szerinti jogviszonyban álló,
c) a honvédek jogállásáról szóló 2012. évi CCV. törvény szerinti jogviszonyban álló,
d) a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományának szolgálati jogviszonyáról szóló 2015. évi XLII. törvény szerinti jogviszonyban álló, a veszélyhelyzet kihirdetéséről szóló 478/2020. (XI.3.) Korm. rendelet szerinti veszélyhelyzettel összefüggő,
illetve a SARS-CoV-2 koronavírus –világjárvány következményeinek elhárítása érdekében szükséges feladatokat ellátó személy.

Az utazási kedvezményre jogosult személy a jogosultságát a foglalkoztató által kiállított igazolással és a személyazonosság igazolására alkalmas okmánnyal igazolja.

Ingyenesen, menetjegy vagy bérlet megvásárlása nélkül utazhat a Tüke Busz Zrt. járatain az 1997. évi CLIV. törvény 3§ d) pontja szerinti egészségügyi dolgozó, valamint az az orvos-, és egészségtudományi képzésben részt vevő hallgató, aki a koronavírus világjárvány elleni védekezésben közreműködik.

Egészségügyi dolgozónak minősül a törvény hivatkozása alapján az orvos, a fogorvos, a gyógyszerész, az egyéb felsőfokú egészségügyi szakképesítéssel rendelkező személy, az egészségügyi szakképesítéssel rendelkező személy, továbbá az egészségügyi tevékenységben közreműködő egészségügyi szakképesítéssel nem rendelkező személy.

Az utazási kedvezmény jogosultság igazolása céljából:

  • az egészségügyi dolgozó a személyazonosság igazolására alkalmas okmányt és az egészségügyi
    intézmény a kormányrendelet 1. melléklete szerint kiállított igazolást,
  • az orvos-, egészségtudományi képzésben részt vevő hallgató a hallgató jogviszonyát igazoló igazolványt, valamint az őt foglalkoztató egészségügyi intézmény a kormányrendelet 1. sz. melléklete szerint kiállított igazolást köteles a Tüke Busz Zrt. járatain menetjegy- és bérlet ellenőrzés során felmutatni. Fontos, hogy az igazolást csak egészségügyi intézmény állíthatja ki.

Az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény alapján:

  • egészségügyi dolgozó: az orvos, a fogorvos, a gyógyszerész, az egyéb felsőfokú egészségügyi szakképesítéssel rendelkező személy, az egészségügyi szakképesítéssel rendelkező személy, továbbá az egészségügyi tevékenységben közreműködő egészségügyi szakképesítéssel nem rendelkező személy.
  • egészségügyi szolgáltató: a tulajdoni formától és fenntartótól függetlenül minden, egészségügyi szolgáltatás nyújtására és az egészségügyi államigazgatási szerv által kiadott működési engedély alapján jogosult egyéni egészségügyi vállalkozó, jogi személy vagy jogi személyiség nélküli szervezet.
  • egészségügyi szolgáltatás: az egészségügyi államigazgatási szerv által kiadott működési engedély birtokában vagy – törvényben meghatározott esetben – az egészségügyi államigazgatási szerv által történő nyilvántartásba vétel alapján végezhető egészségügyi tevékenységek összessége, amely az egyén egészségének megőrzése, továbbá a megbetegedések megelőzése, korai felismerése, megállapítása, gyógykezelése, életveszély elhárítása, a megbetegedés következtében kialakult állapot javítása vagy a
    további állapotromlás megelőzése céljából a beteg vizsgálatára és kezelésére, gondozására, ápolására, egészségügyi rehabilitációjára, a fájdalom és a szenvedés csökkentésére, továbbá a fentiek érdekében a beteg vizsgálati anyagainak feldolgozására irányul, ideértve a gyógyszerekkel, a gyógyászati segédeszközökkel, a gyógyászati ellátásokkal kapcsolatos külön jogszabály szerinti tevékenységet, valamint
    a mentést és a betegszállítást, a szülészeti ellátást, az emberi reprodukcióra irányuló különleges eljárásokat, a művi meddővétételt, az emberen végzett orvostudományi kutatásokat, továbbá a halottvizsgálattal, a halottakkal kapcsolatos orvosi eljárásokkal, – ideértve az ehhez kapcsolódó – a halottak szállításával összefüggő külön jogszabály szerinti tevékenységeket is.
  • egészségügyi intézmény: az egészségügyi szolgáltatók közül a

– rendelőintézeti járóbeteg – szakellátást vagy fekvőbeteg – szakellátást nyújtó szolgáltatók,
– az állami mentőszolgálat,
– az állami vérellátó szolgálat, valamint
– az egészségügyi államigazgatási szerv intézetei, amennyiben egészségügyi szolgáltatást is nyújtanak.

A hatodik életévét be nem töltött kiskorú, valamint az értelmi vagy pszichoszociális fogyatékossággal, illetve az autizmus spektrumzavarral élő személy kivételével továbbra is mindenki köteles a tömegközlekedési eszközön, így Pécs helyi járatú autóbuszain orvosi maszkot, munkavédelmi maszkot, illetve textil vagy más anyagból készült maszkot olyan módon viselni, hogy az az orrot és szájat folyamatosan elfedje. A kormányrendelet alapján az értelmi vagy pszichoszociális fogyatékossággal, illetve az autizmus spektrumzavarral élő személy a fogyatékosságügyi országos érdekvédelmi szervezet által kiállított
aa) tagsági igazolvánnyal,
ab) a maszkviselésre vonatkozó szabályok alóli mentesség érvényesítéséhez kiállított, fogyatékos állapot
fennállását igazoló dokumentummal,
b) orvosi igazolással igazolhatja állapotát.

A maszk jogszabálynak nem megfelelő használata, vagy megtagadása esetén a társaság menetjegy- ellenőreinek a kormányrendeletben meghatározott szankciókat kell alkalmaznia, attól nem térhetnek el.

Azt az utast, aki az autóbuszvezető, a menetjegy-ellenőr, vagy a Tüke Busz Zrt. bármely más alkalmazottja felszólítására sem az orrot és szájat teljesen eltakaró módon viseli a maszkot, az autóbuszvezető köteles az utazásból kizárni, illetve közérdekű üzem működésének megzavarása szabálysértés elkövetésének gyanúja miatt ellene rendőri intézkedést kérni, továbbá a járműről leszállítani.

A kormányrendelet alapján a nem a jogszabályban előírtak szerinti maszkviselés esetére pótdíjak kiszabásáról döntött 2020. szeptember 22-i ülésén Pécs Megyei Jogú Város Közgyűlése.

Ennek értelmében a Tüke Busz Zrt. Üzletszabályzata alapján 2020. október 22. napjától a pécsi közösségi közlekedés járatain 5.000 Ft pótdíjat köteles fizetni:
a) az utas, aki maszk nélkül utazik, vagy a maszkot nem a 431/2020. (IX.18.) kormányrendeletben meghatározott módon viseli.
b) Amennyiben az 5.000 Ft pótdíj összege nem a helyszínen fizeti meg:
– a 18. életévét betöltött pótdíjazott személy esetén 7.500 Ft-ra, 15 napon túli fizetés esetén 10.000 Ft-ra emelkedik.
– a 18. életévét be nem töltött pótdíjazott személy esetén 15 napon túli fizetés esetén 10.000 Ft-ra emelkedik.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő