A 150 éve létrejött ügyvédi kamarák megszilárdították az ügyvédség szakmai tekintélyét, és erős alapokra helyezték annak függetlenségét – idézte az MTI Sulyok Tamás köztársasági elnököt, aki csütörtökön a Pécsi Ügyvédi Kamara megalapításának 150. évfordulója alkalmából rendezett ünnepségen mondott beszédet.
Az államfő az eseményen kiemelte: a kamarák létrejöttével rögzültek azok a keretek, amelyek által az ügyvédek foglalkozása teljesen önálló jogi hivatássá vált, a kamarába való kötelező belépés pedig igazi korszakváltó lépést jelentett az ügyvédek közötti kommunikáció és az egységes hivatásrend kialakulásának történetében.
Sulyok Tamás beszélt az ügyvédi hivatásról, amelyet úgy jellemzett, mint egy olyan területet, amely alapjogvédelmi funkciót is ellát, hiszen csak az ügyvédi közreműködéssel valósulhat meg a tisztességes eljáráshoz való jog mint alkotmányos alap. Hangsúlyozta, hogy a jog fókuszában az ember áll, és minden szakmai jártasság, tudás csak ezután következik és e köré rendeződik.
Leposa Marianna, a Pécsi Ügyvédi Kamara elnöke beszédében arra emlékeztetett, hogy az 1875-től megalakuló kamarák megszakítás nélkül működtek, magukat tartják fenn és maguk választanak vezetőket, hatáskörük pedig kiterjed az erkölcsi tekintély megóvására, az ügyvédek jogainak megvédésére, kötelességeik ellenőrzésére.
A Magyar Ügyvédi Kamara, a vármegyei ügyvédi kamarák vezetői és tagjai, valamint – mások mellett – járásbírósági, ügyészségi képviselők részvételével zajló rendezvényen bemutatták a Mozaikok a Pécsi Ügyvédi Kamara 150 éves történetéből című kötetet.
Bár az eseményen más pécsi sajtóorgánum képviselője részt vehetet, szerkesztőségünk sajnos nem kapott meghívást, pedig szívesen tudósítottunk volna az ünnepségről és a köztársasági elnök érkezéséről.
Kiemelt képünk forrása: MTI/Máthé Zoltán