6 C
Pécs
kedd, november 19, 2024
KezdőlapPécs AktuálMeddig száguldhatnak felfelé az ingatlanárak?

Meddig száguldhatnak felfelé az ingatlanárak?

Az utóbbi években hihetetlenül megugrottak az ingatlanárak. Amit régebben még olcsón megvettek, most nem lehet eladni, olyannyira felkúszott az értéke. Meddig mehet még ez tovább? És mi volt ennek az oka?

Milliós különbségek keletkeztek pár év leforgása alatt a házak, lakások áraiban. Nagy kérdés, hogy mikor lesz vége ennek az emelkedésnek, mi vethet véget neki – és persze az is érdekes kérdés, hogy mi okozta ezt a száguldást?

Kosteleczky Sándor, a Kőház-Lak Kft. irodavezetője szerint az áremelkedés előszele a banki kamatok zuhanása volt. Ennek következtében a hitelfelvételi kedv megnőtt, megindult a kereslet az ingatlanok iránt. A tulajdonosok pedig felvitték az árakat, erre még nagyobb hiteleket vettek fel és beindult az árspirál.

A folyamat végét talán az a felismerés hozhatja, hogy a tulajdonosok egyszerűen rájönnek, ilyen magas összegért soha nem fogják tudni eladni az ingatlanokat.

A Központi Statisztikai Hivatal baranyai adatai szerint 2015-ben nagyon durva emelkedés volt, hiszen amíg az év első negyedévében 8,6 millió forint volt az ingatlanok átlagára, addig az év végén már 10,1 millió. Úgy tűnik, hogy az mini ingatlanboom kipukkant, hiszen 2016 eleji kisebb megugrás után 9,6 millióra esett vissza az átlagár.

Tavaly eladott pécsi ingatlanok számánál már nem beszélhetünk egyértelmű iránynál: az első negyedévben 603 lakás kapott új gazdát, a másodikban 755, a harmadikban 726, az év utolsó három hónapjában pedig 598. Az idei első két negyedévben 702 és 558, azaz nagyságrendileg nincsenek komoly változások e téren.

Ráfizethet, aki nagyon spórolni akar
Gombamód szaporodnak az új építésű ingatlanok

Úgy néz ki tehát, lassan a csúcsra értek a mutatók, és meg is álltak – a statisztikák legalábbis ezt mutatják. Hogy ebből mit tapasztalunk, az már más kérdés.

Ezek a tendencia az építési engedélyek számából is leszűrhető: Pécsen a tavalyi első három negyedévében összesen 91 lakásra és épületre adtak ki építési engedélyt, Baranyában 269-re. Az idei év első három negyedévében ezek a számok 103-ra illetve 348-ra módosultak. A megyeszékhelyen megálltak a mutatók, de a régióban az adatok szerint tovább tart a szárnyalás.

Érdemes hozzátenni, hogy a CSOK-nak is nagy hatása van az építési engedélyek megugrására azáltal, hogy jelentős kedvezményeket kínál új otthonok építésére, új építésű házak, lakások vásárlására. Ugyanakkor árfelhajtó hatása is van, így sokan úgy vélekednek, hogy a támogatás valójában nem a családokhoz kerül, hanem a vállalkozóhoz, hiszen őt gazdagítja a megemelt vételi ár.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő