6 C
Pécs
szombat, november 16, 2024
KezdőlapPécs AktuálMég kicsit lassú, de jó lesz az orvosi Nagy Testvér

Még kicsit lassú, de jó lesz az orvosi Nagy Testvér

Novembertől nyitott könyv már orvosaink számára a kórtörténetünk, minden adatunkról, diagnózisunkról tudomást szerezhetnek. Az urológus láthatja a kikezelt influenzát, az onkológus a csípőprotézis beültetésének időpontját. De mi haszna van ennek? Ők hogyan profitálhatnak ebből? És nem kínos, ha a neurológus kiszúrja a szifiliszt?

Lassan, de elindult november elsejétől az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT). Dióhéjban: a rendszer minden betegről egy virtuális „dossziét” vezet, ahová bekerül minden dokumentum, amit a különféle kezelőorvosok kiadnak róla/neki. Ebbe pedig belenézegethet a betegen kívül annak többi orvosa is, hogy kollégái munkáját szemügyre vehesse a minél jobb diagnózis érdekében.

Dr. Princz János háziorvos, a Magyar Praktizáló Orvosok Szövetségének Baranya megyei elnöke elmondta, egyelőre kevesen érdeklődtek az új rendszer felől, ami viszont azokat a keveseket érdekli az az e-recept. Még ez az elektronikus rendszer sem vette át teljesen a papíralapú receptek helyét. Most párhuzamosan működik a kettő: amint a kezelőorvos felír egy receptet, az egyfelől jön a nyomtatóból – ahogy eddig is történt –, másfelől feltöltődik az elektronikus térbe.

– Óriási hátránya, hogy ez nem egy pár másodperces történet, az adatok lassan kerülnek fel a „felhőbe”. A gyógyszertárban viszont a recept beváltásakor a patikus is látja, hogy valóban fel volt-e írva az illető nevére ilyen szer. Ha kiadja a terméket, akkor az igénylés törlődik, megakadályozva, hogy esetleg kétszer beváltsanak egy receptet valamilyen úton-módon – mondta.

Princz szerint egy azonban biztos: sok papírmunkától fogja megszabadítani az orvosokat az EESZT, ha teljesen átáll a rendszer.

Bármelyik orvosunk számára hozzáférhetőek kórlapjaink

Az orvos nem gondolja, hogy különösebben sértené a beteg jogait az új rendszer, éppen a beteg érdeke az, hogy a különböző szakorvosok rálássanak a másik munkájára. Vannak olyan vizsgálatok, röntgenek, amiket bizonyos esetekben, bizonyos betegeknél nem szabad elvégezni. És még egy jó funkciója van az EESZT-nek. Utólag visszakereshető és ellenőrizhető, melyik orvos mit látott a személyi profilban – látható lesz, hogy a kollégák egymás között értesültek-e a beteg állapotának változásairól.

– Ráadásul a beteg látja az online felületen a saját anamnézisét, kórtörténetét, kórlapját, leleteit. Látja, hogy melyik kezelőorvos milyen recepteket írt fel mekkora dózisban, gyakorlatilag minden dokumentumot nyomon követhet, ami vele kapcsolatban született az egészségügyben – nyilatkozta. – Fontos megjegyezni, hogy az úgynevezett „szenzitív adatok” – ilyenek a bőrbetegségek, nemi betegségek, pszichés zavarok – nem láthatóak minden orvos számára, automatikusan csak az illetékes férhet hozzá.

A beteg jogában áll az online felületen beállítani, hogy melyik orvos mit lásson, milyen adatokhoz férhessen hozzá, akár le is tilthatja őket. Ezt az opciót a személyiségi jogok védelme miatt kellett létrehozni. Ugyanakkor ez a kiskapu lehetőséget teremt arra is, hogy tulajdonképpen feleslegessé tegyük az elektronikus rendszert – mindenki csak a saját keze munkáját látja, ahogy az eddig is zajlott.

– Reméljük, azért nem sokan fognak ezzel a lehetőséggel élni – tette hozzá.

A sürgősségi kezelés – életveszély – kivételt jelent, ekkor a rendszer a beállításoktól függetlenül engedi a rálátást az egész személyi profilra. A magánpraxisoknak is kötelező lesz csatlakozni. Már most is megtehetik ezt, de 2018. november elsejétől nekik is a rendszer részeivé kell válniuk.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő