Főként télen okoz gondot Pécsújhegy néhány kisebb utcájában, hogy nincs közvilágítás. A lakók most annak isszák a levét, hogy a kandeláberek egy részét magánterületre kellene telepíteni, ám a birtokos élpítési vállalkozó csődbe ment, a bankkal pedig nem jutott dűlőre a város.
Pécsújhegyen az elmúlt években gyakorlatilag új városrész született azzal, hogy a Bóbita utca oldalai új családi házakkal és azok lakóival népesedett be. A történet szépen indult, hiszen az eredetileg városi kézben lévő telkeket egy építési vállalkozó vásárolta meg, parcellázta fel, majd építetett az általa kialakított új utcákba közművesített házakat. A kétezres évek végén azonban csődbe ment a cég, a területek egy részén pedig azóta sincs közvilágítás.
– A város osztatlan területként, egyben adta el a mai házak telkeit, s azt várta, hogy ha elkészülnek az aszfaltozott utak, a közvilágítást szolgáló kandeláberek a hozzájuk tartozó kábelekkel, immár közterületként üzemelteti az ominózus részeket – magyarázza Magay Miklós a városháza városfejlesztési referatúrájának vezetője.
A kétezres évek végére azonban csődbe ment, azóta pedig fel is szívódott a vállalkozó, az érintett területek pedig soha nem kerültek vissza városi kezelésbe, ma egy pénzintézet birtokában vannak. Az érintett utcákban élők most már évek óta botorkálnak a sötétben telente délutánonként és az év egészében esténként.
– A város felvette a kapcsolatot az érintett pénzintézettel ám nem jutottunk dűlőre. Pécs csak tisztán a saját területén tudott beavatkozni, így az említett utcák csatlakozásáig létrehoztuk a közvilágítást az elmúlt időszakban. A magánterületeken azonban nem tudunk mit tenni – mondja Magay. Szerinte a lakóknak összefogva kellene tárgyalniuk a pénzintézettel, hogy az ingyen adja át az egyébként forgalomképtelen utakat a városnak.
Próbáltunk ráakadni a telkek korábbi birtokosára, ám nem jártunk sikerrel, ahogy a jelenlegi tulajdonos pénzintézettől sem kaptunk válaszokat.
A lapunk által megkérdezett jogászok szerint is az lehet az egyetlen megoldás, amennyiben a most magántulajdonban álló területek tulajdonosa a bank, hogy ingyen átadják a kérdéses területeket a városnak. A város szűkös anyagi forrásai szerint ugyanis bizonyosan nem tud pénzt áldozni a területek megvásárlására, fejlesztésére. Ez annak idején a csődbe jutott vállalkozó dolga lett volna – mondták – ma pedig nyilvánvaló, hogy a pénzintézetnek nem fűződik komoly érdeke a helyzet megoldásához.
[frame]
Nem ég a lámpa? – Új helyen kell jelezni!
Magay Miklós lapunknak elmondta, a város más részein működő közvilágítással kapcsolatban újdonság, hogy decembertől a világítótestek javítását a Biokom Kft. megrendelése alapján egy konzorcium végzi. Korábban az Eon alkalmazott e célra alvállalkozókat, ám a város a lényegesen olcsóbb és hatékonyabb munka miatt döntött a váltás mellett, mondta. Idén így már hiába is hívjuk az Eon-t, ha házunk előtt nem ég a lámpa. A problémákat interneten a kozvihiba.hu-n vagy a kovika.hu-n lehet bejelenteni, vagy a Biokom zöldszámán, a 80/200-590-es telefonszámon lehet jelezni ezentúl.
[/frame]