Két hete írtunk róla, hogy Pécsett veszélyes vírus terjed, ami főként a gyerekeket támadja meg, de nem kíméli a felnőtteket sem. Ez volt a kéz-láb-száj-szindróma, ami levertséggel, lázzal és olyan piros pöttyökkel jár, ami ellen nem sok mindent lehet tenni. A betegség azonban nem adja magát olyan könnyen. Hetekig megkeseríti az elszenvedőjének életét.
A betegség után két héttel
Ha folyamatosan hámlik a kézfejen a bőr és a lábfejen is apró hólyagocskák jelentek meg, akkor az annak a jele, hogy a kéz-láb-száj-szindrómán átesett beteg már gyógyul vagy meggyógyult. Azaz csak félig. Mert az irtó kellemetlen és esztétikailag sem túl szép következményeket még hetekig viselnie kell.
– Még június végén estem át ezen a víruson. Annyira rosszul éreztem magam, hogy szinte alig tudtam lábra állni. Majd jött a kezemen és a lábamon az apró pötty, ami miatt fogni és lépni is nehezen tudtam – meséli Éva. A 29 éves, kétgyermekes anya hozzáteszi: a helyzet most sem jobb.
„Annyira hámlik a bőröm, mintha leégtem volna”
Éva hiába gyógyult meg, a pöttyöket hólyagok váltották fel a kezén és a lábán is.
– Szerencsére ez már nem fáj, de úgy néz ki a kezem, mintha folyton rágnám, kaparnám magam. Pedig hozzá sem érek – mondja Éva.
Nincs kifejezetten erre való kenőcs
Ahogy a vírus leküzdésében sem segít ellenszer, úgy erre a kellemetlen hámlásra sincs kifejezetten gyógymód.
– Egy bizonyos habot tudnánk ajánlani, mert megtalálható benne olyan összetevő, ami segíti a hámosítást – mondta egy általunk megkérdezett gyógyszerész. Ez vény nélkül kapható a patikákban, érdemes érdeklődni az érintetteknek.
Könnyen terjed és elég alattomos
Két hete írtunk a vírusról és a betegségről átfogóbban. Akkor dr. Princz János háziorvos azt nyilatkozta, hogy „egy nagyon alattomos vírusról beszélünk, mert miután valaki elkapta, akár 9 napig is lappanghat az ember szervezetében”. Utána pedig a pöttyök eltűnése is heteket vehet igénybe.
Veszélyes is lehet
Ha valaki még nem esett át a kéz-láb-száj-fertőzésen, akkor úgy ismerhető fel leginkább, hogy először csak fáradtságot, majd lázat okoz. Két-három nap múlva pedig jönnek a piros pöttyök a bőrön. A gyermekbetegekkel azért kell nagyon körültekintően bánni, mert a levertség és a fájdalmak miatt elmaradhat az evés és az ivás, így a kiszáradás miatt kórházba is kerülhet a kicsi. Bővebben a betegségről itt írtunk!