Még nem az influenza felelős a Pécsett rengeteg ember panaszait okozó betegségért, de néhány héten belül már ez a vírus is lecsaphat. Sok a hiányzó ugyan az iskolákban, de a tisztiorvosi szolgálat szerint még nem jeleztek 30 százaléknak nagyobb mértékű hiányzást sehonnan.
Hirtelen kezdet, erős fejfájás, izom-ízületi fájdalom, száraz köhögés, torokfájás – ezeket okozzák azok a vírusok, amelyek most együttesen támadnak, okoznak megfázásos tüneteket.
A Baranya Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Szakigazgatási Szervének járványügyi osztályvezetője, dr. Kiss Gabriella szerint több vírus és baktérium okozhat influenzaszerű tünetet, ilyenek például az adeno-, a corona-, az RS-vírusok, vagy éppen a chlamydia és a mycoplasma baktériumok. A mostani megfázások háttérében nem az influenza áll, hiszen a megyében még nem mutatták ki egyetlen mintában sem jelenlétét.
A jelenleg észlelhető sok náthás, megfázásos megbetegedést nagyrészt a rhinovírus okozza, de a légúti mintákban kimutatott RS-vírus jelenléte erőteljes, a gyermekek lázas, felső légúti betegségéért nagy arányban jelenleg ez felel – tette hozzá. Bár sok a megbetegedés a városban, a kritikus szintet még nem érte el, hiszen az iskolákban, óvodákban a hiányzók száma nem érte el a diákok létszámának 30 százalékát.
Az influenza járványszerű terjedése rendszerint január végén kezdődik, de februárban és márciusban is lehet nagyobb hullámra számítani.
Dr. Kiss Gabriella közölte: az influenza oltás hatásának kialakulásához két hét szükséges, beadása mielőbb javasolt az influenza szezon kezdetén, de a járvány várható elindulása előtti időszakban még beadható és kivédheti a betegséget. Ezért most még javasolja annak beadását.
[box title=”Így védekezzünk!” box_color=”#c31919″]
Hideg időben fogyasszunk több meleg folyadékot, teát, C-vitamin tartalmú gyümölcsöket, zöldségeket (pl. almát, citrusféléket, káposztát). Lényeges a réteges öltözködés. Ha már valaki beteg lett, lehetőleg kerülje a zsúfolt közösségi tereket, használjon zsebkendőt, ha köhög, tüsszent, figyeljen a kézhigiénére, hogy másokat ne fertőzzön. Maradjon otthon a tünetei megszűnéséig, mely 3-4 nap lehet szövődmény megjelenése nélkül. Családon belül is kerülni kell a szoros érintkezéseket a légúton terjedő betegségek esetén. Fontos, hogy a gyermekeket is megtanítsuk a helyes higiénés gyakorlatra. Az is lényeges, hogy gyakran szellőztessük ki a lakást. [/box]