-4 C
Pécs
vasárnap, január 19, 2025
KezdőlapPécs AktuálMég nincs, de majd lesz járvány!

Még nincs, de majd lesz járvány!

 Az ingyenes védőoltások már októbertől elérhetőek a háziorvosoknál, ám ezeket csak idősek, várandós nők és krónikus betegek kaphatják térítésmentesen, ezért nem árt időben tájékozódni, hogy hogyan vértezzük fel magunkat a járvány ellen. 

Az influenzaszezon általában január közepén kezdődik és mintegy két hónappal később ér véget, ezért érdemes még most gondoskodni a megelőzésről. A betegség elleni ingyenes védőoltás már eljutott a háziorvosokhoz, összesen 1,3 millió adag érhető el térítésmentesen, amit 60 évesnél idősebbek, az asztmások, a cukorbetegek, a szív- és érrendszeri betegségben szenvedők, valamint a várandós nők kaphatnak meg. Az idén is jár azoknak is a vakcina, akik a munkájuk során vagy szervezett segítségnyújtás keretein belül migránsokkal kerülnek kapcsolatba.

Általában az enyhülés hoz influenzaszerű megbetegedéseket, aminek következtében elszaporodnak a kórokozók a levegőben, így nagyobb eséllyel kapjuk be a betegséget. Múlt héten eljött az enyhülés Pécsre, így nem meglepő, hogy beköszöntött az influenzaszezon, első lendülettel rögtön el is érte a járványküszöböt a megbetegedések száma.

Dr. Forrai Márta címzetes főorvos, pécsi háziorvos szerint – ha tehetjük – kerüljük a közösséget, hiszen zárt helyeken, sok ember között – óvodákban, iskolai osztályokban, munkahelyeken, irodákban – nagyon könnyen terjednek a vírusok. Hiába próbálunk távolabb ülni például egy kollégától, vagy a buszon arrébb húzódni – egy tüsszentés ugyanis 150 kilométeres sebességgel továbbítja a vírusokat.

Nátha vagy influenza? Ne keverjük!

Mielőtt részleteznénk, hogy hogyan kúráljuk ki magunkat, ha már megtörtént a baj, érdemes szót ejteni az influenza és a nátha közötti különbségekről, hiszen sokan még most is összekeverik a kettőt.

A pécsi háziorvos szerint a nátha legjellemzőbb tünetei közé tartozik az orrcsöpögés és a „lufi fej”. Ha bekaptuk a náthát, a kellemetlen közérzet mellett maximum egy kis hőemelkedést tapasztalhatunk csak, az influenza azonban hirtelen támad, a magas lázat erős fej- és végtagfájdalom kíséri, és borítékolható a rossz közérzet és a levertség. Bizonyos esetekben az influenzát torokfájás és köhögés is kísérheti. Az influenza esetében továbbá lehet számítani – főként kisgyerekek körében – gyomorpanaszokra, hasmenésre is.

Ha már bekaptuk a kórt, akkor nagyobb dózisú C vitamin, szobafogság, sok folyadék és pihenés legyen a mantránk – mondta dr. Forrai Márta – és lebegjen a szemünk előtt, hogy a lázas szervezetet tilos terhelni. Ne csak azért maradjunk otthon, mert így lábalhatunk ki leghamarabb a betegségből, hanem azért is, mert így nem fertőzzük tovább környezetünkkel a megbetegedéssel.

Az influenza vírusfertőzés, amelyet ezért leginkább tüneti kezeléssel enyhíthetünk, antibiotikumot ilyenkor nem kell szedni a szakember szerint. Ha lázat tapasztalunk, akkor szedjünk lázcsillapítót és vegyünk hűtőfürdőt, ha a torkunk fáj, akkor kapjunk be torokfertőtlenítőt.

Ne vegyük félvállról

Az influenza szövődményei nagyon komolyak tudnak lenni. Ha nem figyelünk oda, akkor a kezeletlen influenzából kialakulhat többek között bakteriális tüdőgyulladás, szívinfarktus, agyhártya- és agyvelőgyulladás, de a gyerekek a gennyes középfülgyulladástól kezdve az asztma fellángolásán keresztül a vakbélgyulladásig elkaphatnak a nyomában veszélyes betegségeket.

Ezért is kiemelt fontosságú az évenkénti védőoltás, ami különösen a kisgyermekek, az idősek és a krónikus betegek esetében menthet akár életeket is.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő