Köztudott, hogy Pécset már korábban is nevezte az önkormányzat az Európa Zöld Fővárosa címre, amit nem sikerült elnyerni korábban. Most soha nem látott együttműködéssel, hosszas előkészítőfolyamat útján állította össze a pályázati anyagot az önkormányzat: segített többek között a Pécsi Tudományegyetem, a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara, de civil szervezetek is.
Október 9-én a pécsi önkormányzat rendkívüli közgyűlésen többek között döntött arról is, hogy támogatja a pályázat benyújtását az Európa Zöld Fővárosa 2022 címre, amit október 14-én adnak majd be az Európai Bizottsághoz. Sajtótájékoztató keretében Őri László alpolgármester és Kővári János, az Európa Zöld Fővárosa pályázat biztosa elmondták, az elbírálási folyamat viszonylag hosszú.
– A Föld egészéről kell gondolkoznunk, ha a klímavédelemről beszélünk. A zöld főváros pályázat Pécs vállalásait tartalmazza azzal kapcsolatban, hogy például a vizet, az erdőket, a friss levegőt megvédje, vagy éppen a zajmentesség és az egészséges élet feltételeit biztosítsa a jövő generációk számára is – fejtette ki Kővári János. Hozzátette, a városvezetés nem adja fel azt a szándékát, hogy Pécs valóban Európa Zöld Fővárosa lehessen, ezért ad be harmadszorra is pályázatot a titulus elnyerésére.
Mint kiderült, a pályázatnak 12 fejezete van, melyek számba veszik azokat a területeket, amik szükségesek az egészséges, fenntartható és élhető város kialakítása érdekében; hogy a következő generációk is egészséges környezetben és jó fejlődési lehetőségekkel élhessenek Pécsett. Ilyenek például a vízkészletek megóvása, a növényesítési programok, az épületek terén és a közlekedésben az energiahasználat csökkentése megfelelő eszközökkel és megújuló energiaforrásokkal, vagy a zöld gazdaság fejlesztése.
– Szimbolikus is, hogy néhány nappal a választás előtt jelentjük be az anyag elkészültét, hiszen ez valamilyen szinten a Fidesz-KDNP-Összefogás Pécsért Egyesület politikai közösségének hitvallása is, mely iránt már 2012-ben elköteleződtünk, hogy fenntartható várost szeretnénk építeni. Nagyon sok lépés történt már ezen a téren és szeretnénk még továbbiakban is azért tenni, hogy Pécsnek legyen jövője – tette hozzá végezetül az Európa Zöld Fővárosa pályázat biztosa.
A pályázat részletei IDE kattintva megtekinthetőek.
A pályázat benyújtásához imázsfilmet is kellett készíteni, ami a legjobb 4 közé jutás esetén dönt majd a titulus sorsáról:
Őri László a sajtótájékoztatón egy szintén a természetvédelemhez kapcsolódó projektre is felhívta a figyelmet. Az elmúlt években elindult dokumentációs munkáról beszélt, melynek lényege, hogy az 1890-es évek elejétől napjainkig gyűjtenek össze fényképeket az országban a Nemzeti Fotótár keretében. A gyűjteményben több mint 13 millió fotó és negatív található a jelentősebb politikai, gazdasági, történelmi, földrajzi, természeti eseményekről.
– Az MTVA-val együttműködve abban egyeztünk meg, hogy a nagyon gazdag Nemzeti Fotótárban lévő gyűjteményből, a víz tematikája köré csoportosítható képeket megmutatva október 19-én a pécsi Kossuth téren rendezünk kiállítást – jelentette be az alpolgármester. Azért éppen a vizet választották ki a kiállítás témájaként, mert a víz hatalmas értékére és a vízkészletek megóvására való figyelemfelhívást Pécsett fontosnak tartják, tette hozzá.