Pécsett fogadták egy nagyszabású, közös kulturális projekt zárórendezvényén a törökországi Kütahyaból érkező delegációt, mely török település hosszú évek óta testvérvárosi kapcsolatban áll Péccsel. A sikeres együttműködést ismertető projektösszefoglaló után a jelenlévőknek lehetőségük nyílt közelről megismerni Kütahya két fontos kézműves tevékenységét is: hímzőmester és kerámiaművész is érkezett a török delegációval.
Az eseményen a pécsi és a kütahyai városvezetés képviselői, valamint rangos itthoni művészek és gazdasági szereplők is összegyűltek.
– A program megvalósítása során városaink lehetőséget kaptak arra, hogy a hagyományosan jó kapcsolatok fejlesztése mellett egymásnak és a külvilágnak is bemutathassák sokszínű kultúrájukat, sokoldalú művészetüket, és egyedi turisztikai adottságaikat. Baranya megye csaknem 50 éve tart fenn kiváló kapcsolatot Kütahya megyével. Ez a barátság alapozta meg a testvérvárosi együttműködést és nélkülözhetetlen alapját képezte a baranyai török, valamint a kütahyai Kossuth-emlékek ápolásának. 2002-ben pedig kiszélesedett ez a kooperáció, a PTE és a Dumlupınar Egyetem csereprogramok kidolgozásában állapodott meg. Az utóbbi évtizedekben nívós kulturális programokat bonyolított le együtt a két város – mondta a projektzáró eseményen Pécs polgármestere, Péterffy Attila.
Hangsúlyozta, habár a legutóbbi közös projekt lassan a végéhez ér, hiszi, hogy a két város eddig is szoros kapcsolata továbbfejlődik, reméli, hogy újabb és újabb útjait tárják majd fel az együttműködésnek.
Kütahya polgármestere Alim Işık kiemelte, Péterffy Attilához hasonlóan ő sem régóta tölti be városának polgármesteri posztját, így abban reménykedik, a két friss városvezető még szorosabbá tudja fűzni Pécs és Kütahya kapcsolatát. Alim Işık továbbá megköszönte, hogy a pécsiek megosztották velük tapasztalataikat az Európa Kulturális Fővárosa programról és kiemelte, a közös projekt egyik legnagyobb eredménye a két város közös kulturális stratégiája, mely a magyar és török lakosság részvételével valósult meg. Végül örömét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy kísérőivel mostani látogatásuk alkalmával megtekinthettek számos pécsi török kori emléket, valamint sikerült néhány fontos találkozóra is sort keríteniük, például a Pécsi Tudományegyetemmel, valamint a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamarával.
A budapesti török nagykövet Ahmet Akif Oktay köszöntőjében kiemelte, ma a két ország közötti szoros együttműködés és szolidaritás látszik politikai, gazdasági és kulturális értelemben is. A Pécs-Kütahya testvérvárosi kapcsolat szerinte jó példa a sikeres együttműködésre, sőt a magyar-török történelmi emlékek őrzésére egész Magyarországon és Baranya megyében is sok helyen látni további jó kezdeményezéseket, tette hozzá. A nagykövet szólt arról is, hogy a továbbiakban is tervezik a kulturális értékeket bemutató projektek közös megvalósítását.
Kütahya önkormányzatának projektkoordinátora a beszédek után ismertette a záruló kooperáció eredményeit.
A projekt célja a két város önkormányzatai közötti fenntartható együttműködés és tapasztalatcsere ösztönzése volt. A közös kulturális stratégia kidolgozásának érdekében értékelték az aktuális helyzetet, valamint a lakossági szükségleteket és elvárásokat. A projekt során fény derült Pécs és Kütahya számos hasonló tulajdonságára, valamint tapasztalatcserére is sor került. A stratégia kidolgozását követően azt a hosszú távú célt tűzték ki maguk elé a résztvevők, hogy javaslatokkal segítsék a helyi önkormányzatok munkáját.