9 C
Pécs
szerda, október 16, 2024
KezdőlapTOPMegalakult az új közgyűlés, nem sikerült alpolgármestereket választani

Megalakult az új közgyűlés, nem sikerült alpolgármestereket választani

Alakuló ülését tartotta ma délelőtt az új pécsi képviselő-testület. Négy napirendi pontot terveztek: a polgármester illetményéről, az alpolgármesterek személyéről, azok illetményéről, és a szervezeti és működési szabályzat módosításáról szavaztak volna, de csak három szavazásra került sor. Az első rendes közgyűlés jövő kedden, október 22-én lesz. Élőben, szövegesen tudósítottuk a fontosabb történéseket. A PécsTv közvetítése ITT érhető el.

A mai ülésen Péterffy Attila polgármester várhatóan Zag Gábort és Ruzsa Csabát javasolja alpolgármesternek. Erről, és az erőviszonyokról, ebben a cikkünkben írtunk:

Arról, hogy milyen mozgások várhatók az alakuló ülésen, és hogy melyik politikai erő milyen stratégiát választ majd és milyen nehézségekkel szembesülhet a ciklus során, ebben a cikkünkben olvashatnak:

Dr. Osztásné dr. Varga Pál Viktória, a Kulturális és Népjóléti Főosztály vezetője név szerint köszönti a megjelenteket, a város nagy intézményeinek vezetőit, prominenseit.

Közösen éneklik el a Himnuszt.

Németh János színművész elszavalja Bertók László A város neve című versét.

Péterffy Attila polgármester megnyitja az ülést.

Péterffy Attila köszönti a képviselőket, és megkéri őket, kapcsolják be a szavazógépüket, az ülés határozatképes.

Dr. Fábián Adrián, a helyi választási bizottság elnöke tájékoztatást ad a június 9-ei és a szeptember 22-ei időközi választás eredményéről.

Elsőként a polgármester, majd a képviselők tesznek esküt.

Sárközi Edina, a PNSZ színművésze a Valahol Európában musicalből ad elő egy betétdalt.

Péterffy Attila beiktatási beszéde:

Elsőként a képviselőkhöz szól, gratulál, kitartást, nagy szívet, szilárd gerincet kíván a munkához. Jó munkát, eredményes képviselet kíván. Esterházy Pétert idézi. A pécsiek kijelölték az irányt a választáson. A rendszerváltás óta minden egyes választáson egy bizonyos politikai erő mellett döntöttek egyértelműen a pécsiek. Most nem, de ez nem a habozás jele, éppen ellenkezőleg. Ebben a döntésben van tudatosság, megfontoltság, pécsiség. Ez a döntés egyensúlyt, közös munkát, békét jelent. Ez a döntés egy új korszak vége is lehet, amikor a pártlogók elveszítik jelentőségüket, és csak az számít, ki tud a város érdekében cselekedni. Rögzíteni kell azt az irányt, amit a pécsiek kijelöltek. Meg kell egyezni a sarokpontokban és alapvetésekben, amelyek biztosítják Pécs fejlődését. Akkor valósul meg ez, ha meglesz a pécsi minimum. A tolerancia érték, ahogy a tiszta levegő, az élhető környezet is, megerősíti, Pécs határában nincs helye a pécsiek egészséget veszélyeztető üzemnek. A lakhatás is hatalmas kihívás, erre adekvát és rugalmas választ kell adni. A város közigazgatási határain túl is dolgunk lesz, felelősségünk túlnyúlik a város határain. Ebben olyan partnerekre támaszkodhatunk, mint az egyetem és az egyházmegye. Egyik entitás sem működhet a másik nélkül. Büszke arra, hogy olyan időszakban lehet polgármester, amikor ez a partnerség tartalommal töltődött meg. Ez a ciklus minden eddigitől eltérő lesz. Ez az eskü különös jelentőséggel bír. A pécsiek tudatos kompromisszumra bízták a város fejlődését. Ez valódi felelősség.

A polgármester a pulpitusra szólítja Felföldi László megyés püspököt és dr. Miseta Attila rektort.

Felföldi László: Négy pilléren támaszkodik az életünk, amire lehet építeni várost, jövőt, nemzetet. Ez a szellemi, a lelki, a spirituális, és a fizikai valóság. Ez volt polgármester gondolataiban is. A szellemi pillér az, ami itt és most, ezen az ülésen megjelenik, ez az egység. A lelki és spirituális a kultúránk mélye. Fontos, hogy legyen liturgiája, szertartása a közösségi létnek, ez is az, ami itt történik. Köszöni, hogy ez az alakuló ülés így lett megszervezve. Az egység érdekében a szívben kell dönteni, nem a fejben. A pécsiektől kapták a mandátumot, a pécsieknek kell számot adniuk a munkáról, ez a fontos. Én messziről jöttem, de ennek a területnek olyan gazdagsága, olyan lehetősége van, ami nagyon kevés helynek adatatott meg, hogy mit hozunk ki belőle, az a mi személyes felelősségünk. Ne engedjük, hogy töredékké váljon az egység. Köszöni az összefogást és az egységet, amit ebben a városban megélhet. Dsida Jenő erdélyi költőt szavait idézi végezetül: „A harcot becsületesen fel kell venni, az úton becsületesen végig kell menni, a szerepet becsületesen el kell játszani, keményen és tekintet nélkül.” Ha kell harcosan, de békés szívvel hozzanak jó döntéseket, jó munkát kívánok.

Dr. Miseta Attila: A tegnap és a holnap az a nap, amikor nem tehetünk semmit, a ma viszont olyan nap, amikor igen. Az elmúlt évtizedek vitáira és feszültségeire emlékeztet. Ezek természetesek, de meg kell találni a közös nevezőt, ami a közösség érdekét szolgálja. Egy törzsi berendezkedés alakult ki, ahol a más gondolatokat vallók ellenséggé is váltak. Mindenki úgy tesz, mintha az igazság egyedüli birtokosa lenne. Az aranyhal a gömb akváriumon keresztül egy torzított valóságot lát. Vajon mi a valóságot látjuk? Szükség van arra, hogy a nézeteltéréseket félretéve a közösséget szolgáljuk. Jobb köznevelésre, jobb egészségügyre, jobb szolgáltatásokra van szükség. A PTE tanácsai ingyen vannak, vegyék igénybe. Közös bizottságok működnek a PTE és a város között, inkább több, mint kevesebb sikerrel, tudunk javítani a kapcsolatokon, ezekre az együttműködésekre továbbra is nyitottak vagyunk. Azt kéri, a választások között legyenek békés, nyitott időszakok. Ne higgyünk a pletykáknak, nézzünk utána az információknak, legyenek a döntések átláthatók, gyakoroljuk a megbocsátást. Szolzsenyicint idéz, aki definiálni akarta, ki az orosz. Őt parafrazeálva: Ki a magyar? Az, aki a többi magyarral lelki közösséget vállal.

A Pannon Filharmonikusok vonósötöse adja elő Brahms Magyar táncok című művét.

A közgyűlés megkezdi munkáját, de előtte Jakab Bernadette-re, a Pécsi Kulturális Központ nemrég elhunyt igazgatóhelyettesére emlékezik Péterffy Attila polgármester. Egyperces néma gyász következik.

A polgármester illetményének és költségtérítésének megállapítása

Végh Péter (Fidesz) előterjesztő: A törvény szerint havonta bruttó 1 millió 300 ezer forint illetményre jogosult a polgármester, kap nyelvvizsgapótlékot, és az illetményének 15 százalékára, mint költségtérítésre is jogosult, ami 195 ezer forint.

Megszavazták az előterjesztést, egy tartózkodással.

Alpolgármesterek megválasztása

Titkos szavazással választhatják meg az alpolgármestereket. Zag Gábort és Ruzsa Csabát javasolja alpolgármesternek, mindketten vállalják a megbízatást. Szavazatszámláló bizottság alakul, amelynek öt tagja lesz.

Minősített többség, azaz a 25 fős közgyűlésben 13 szavazat szükséges az alpolgármesterek megválasztásához.

Csizmadia Péter (Fidesz): igyekezni fogunk rászolgálni a bizalomra. Nem mindegy, hogyan kezdjük meg a közös munkát, mit üzenünk lelki közösségünk tagjainak. A püspök és a rektor szavaira utal vissza. A leköszönő többség béklyókat kötött az új testületre. Ezeket nem szabad tovább erősíteni. Polgármester úr nem tudott olyan helyetteseket jelölni, akik számunkra is megfelelőek. Ebben a ciklusban nem mehetnek úgy dolgaink, mint eddig. Nincs több politikai alkuk miatt elvesztegethető évünk. A gazdaságot fejleszteni kell, a családokat itt kell tartani, a környezetvédelem továbbra is fontos cél. A magyar nemzet egységét fenn kell tartani, ebben számíthatnak ránk.

Hankó Viktória (MKKP): Minden úgy lesz, mint valamikor, csak azzal a különbséggel, hogy mostantól én leszek a főnök.

Berényi Zoltán (ÖPE): Reméli, ennél konstruktívabb lesz az együttműködés a Kutyapárttal. Bölcs döntést hoztak a választók, amikor konstruktív együttműködésre kényszerítették a politikai erőket. Az utolsó közgyűlés nem ennek szellemiségében zajlott, elköltöttek sok milliárdot, személyi döntéseket hoztak. Felajánlják az együttműködést, de ez a napirendi pont nem ezt tükrözi. Nem támogatja ezt az előterjesztést. Nem fognak a szavazásban részt venni.

Háber István (Fidesz): Helyénvaló lenne, ha az új alpolgármesterek bemutatkoznának, elmondanák terveiket, bár ismeri mindkét jelöltet személyesen, a kvalitásaikat is.

Péterffy Attila: Három alpolgármester jelölésére készül, de a mai ülésre kettőt nevezett meg. A feladatmegosztás és végső soron a közgyűlés dönti majd el, az alpolgármesterek mivel foglalkoznak majd ebben a ciklusban, így szerinte Háber javaslata még korai.

Indul a titkos szavazás, technikai szünet következik.

A szavazás eredménye:

Nem szavazták meg egyik alpolgármestert sem.

Zag Gábor 12 igen, 1 nem szavazatot kapott. Ruzsa Csaba 11 igen, 1 nem szavazatot kapott.

Megválasztásukhoz 13 szavazat kellett volna.

A harmadik napirendi pontot leveszik a napirendről, hiszen az alpolgármesterek illetményéről szólt volna.

Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 37/2019. (XI.15.) önkormányzati rendelet felülvizsgálata

Péterffy Attila: a rendelettervezet a bizottságok nevét és összetételét tartalmazza:

  • Jogi és Ügyrendi Bizottság tagjainak száma 7 főre emelkedne, ebből 3 nem képviselő tag,
  • Városfejlesztési és Kommunális Bizottság tagjainak száma 7 főre emelkedne,
    ebből 2 fő nem képviselő tag,
  • Költségvetési és Gazdasági Bizottság tagjainak száma 7 főre emelkedne, ebből
    2 fő nem képviselő tag,
  • Kulturális Bizottság tagjainak száma 9 főre emelkedne, ebből 4 nem képviselő
    tag,
  • Népjóléti Bizottság tagjainak száma 9 főre emelkedne, ebből 4 nem képviselő tag,
  • Pénzügyi és Ellenőrzési Bizottság tagjainak száma változatlan marad, közülük 2
    fő nem képviselő tag lesz,
  • Környezetvédelmi és Fenntarthatósági Bizottság tagjainak száma 5 fő, közülük
    1 fő nem képviselő tag lesz,
  • új bizottságként létrejönne a Sport Bizottság tagjainak száma 3 fő képviselő.

Talabér Ádám (Mindenki Pécsért): Azt javasolja, hogy külsős tagnak csak olyanokat választhassanak meg, akik szakirányú végzettséggel rendelkeznek.

Csizmadia Péter (Fidesz): Az szmsz-módosítást napolják el, a következő közgyűlésre hozzák vissza a témát. Számukra nem megfelelő ez a bizottsági összetétel.

14 igen, 10 nem arányban elnapolták a napirendi pontot.

Csizmadia Péter: Fidesz-KDNP frakció alakul, a vezetője Csizmadia Péter lesz.

Berényi Zoltán: három taggal megalakult az ÖPE képviselőcsoport, a vezetője Berényi Zoltán lesz.

Vége, a következő közgyűlés október 22-én lesz.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő