Egykori politikai foglyok, kényszermunka-szolgálatosok, a kommunista diktatúra áldozatai könnyebbülhettek meg az utóbbi napokban. A kormány ugyanis döntött: juttatásaikat összesen 16 százalékkal emeli, január 1-ig visszamenőleg. Évek óta nem emeltek náluk semmit.
A kommunisták által kifosztott és tönkretett baranyai és pécsi családok százainak jelent erkölcsi és anyagi megbecsülést az a kormányzati döntés, amelynek értelmében emelkedik a kommunista diktatúra által meghurcoltak juttatása. Ennek alapján az érintettek támogatása az infláció mértékének megfelelően, a 2011-től megvalósult öregségi nyugdíjemelésekkel összhangban, összesen 16,2 százalékkal emelkedik, és azt visszamenőlegesen, 2013. január 1-től kapják meg.
Az egyes, kárpótlással kapcsolatos kormányrendeletek módosítása alapján emelkedik a juttatásuk az 1951 és 1956 közötti időszakban politikai okból hátrányos megkülönböztetéssel járó katonai munkaszolgálatot teljesített személyeknek és a nemzeti helytállásért elnevezésű pótlékban részesülőknek is.
Erb József pécsi önkormányzati képviselő, aki maga is szoros kapcsolatban áll a volt 56-osokkal, azt mondja: az állam egy régi adósságát törleszti az intézkedéssel, ugyanis a magyar történelemben fontos szerepet töltöttek be ezek az emberek. – Az utóbbi százötven év legnagyobb tettét hajtották végre azzal, hogy harcoltak a szabadság eszméjéért, hogy megpróbáltak kiállni a magyar társadalom igazáért. Nem lehetünk nekik elég hálásak tettükért – így Erb.
A mostani lépést megelőzte egy év eleji intézkedés is. E szerint az egyes tartós, öt éven túli szabadságelvonást jogtalanul elszenvedettek juttatásának idei 50 százalékos, jövőre pedig újabb 50 százalékos megemeléséről döntöttek. Az akkori intézkedés értelmében a Szovjetunióba kényszermunkára elhurcoltak, a rendőrhatósági őrizet mellett munkatáborban fogva tartottak, az 1956-os forradalomban résztvevők és az 1945 és 1963 közötti koncepciós perek elítéltjeinek juttatását emelték.
A mostani döntéssel azoknak a járandósága növekedett, akik öt évnél kevesebb időt voltak kénytelenek börtönben, kényszermunka-táborban eltölteni.
Debreczeni László, a pécsi 56-os események vezéralakja is közéjük tartozik. Őt 1956 után letartóztatták, internálták, majd három és fél év börtönbüntetésre ítélték a forradalomban való cselekedetei, részvétele miatt. Amnesztiával két év után szabadulhatott.
– Azoknak igazán nagy segítség a mostani és a korábbi emelés, akiknek – részben persze forradalmi, vagy más rendszerellenes tevékenységük miatt – nem lehet ma megfelelő mértékű a normál nyugdíjuk. A két intézkedés ugyanis együtt számukra komoly tízezreket jelenthet – mondja az 56-os diákparlament egykori elnöke.
– Mindazonáltal egy olyan gesztusról van szó, amely üzenetet hordoz, mégpedig azt, hogy az állam értékeli a szabadság eszméjébe vetett hitükért harcolók teljesítményeit – tette hozzá.
Pécsen egyébként még mindig közel félezer egykori politikai fogoly és üldözött él. Számuk rohamosan fogyatkozik ugyanakkor, hiszen legtöbbjük már nyolcvanadik életévén is túl van.