9 C
Pécs
kedd, november 26, 2024
KezdőlapPécs AktuálMegbüntethetjük majd a szolgáltatót?

Megbüntethetjük majd a szolgáltatót?

Már az Országgyűlés előtt van az a törvényjavaslat, amely a szociális közműszolgáltatásokkal kapcsolatos energia tárgyú törvénymódosításokat tartalmazza.  Ha a honatyáknak is tetszik a változtatás, akkor nem kell munkaidőben várni a leolvasót, akár többször is jöhetnek majd, sőt, még a fogyasztó is kötbérezheti szolgáltatóját.

A tervezet számos olyan változást  tartalmaz, amely az áram- és gázszolgáltatást érinti. A lakosságot leginkább érintő javaslat az, hogy évente akár 4 alkalommal is kérhető a fogyasztó által a mérőóra leolvasás, egyszer azonban továbbra is kötelező. A leolvasás sikertelensége esetén azonban a szolgáltató – Pécs esetében az E.ON – munkatársa köteles értesítést hagyni, hogy melyik időpontban jön ismét. Amennyiben ez pedig nem felel meg a felhasználónak, akkor időpont-egyeztetést kérhet – munkanapokon akár 20 óráig is.

Változik a szolgáltatás megszüntetésének feltétele is. A törvényjavaslat szerint a lakossági fogyasztót 60 napos számlatartozás után lehetne kikapcsolni az áram-, illetve gázszolgáltatásból. Kötbértartozás esetén pedig csak akkor, ha a szolgáltató polgári peres eljárást vagy fizetési meghagyásos eljárást kezdeményezett a fogyasztóval szemben. E módosítás lehetővé teszi, hogy nemfizetéskor a fogyasztó kötbértartozása esetén ne kerüljön sor automatikusan kikapcsolásra, hanem ha a szolgáltató igényét jogszerűnek tartja, azt polgári úton érvényesítse.

Automatikusan kötbér illetné azonban a fogyasztót a szolgáltatóktól a garantált szolgáltatás elmaradásáért. A Magyar Energia Hivatalnál ugyanis külön szabályozás vonatkozik a szolgáltatás folyamatosságára, így annak elmaradása esetén járna kártérítés.

A szolgáltatók pedig a továbbiakban olyan munkáért számíthatnak fel külön díjat, amelyeket a felhasználók kérésére biztosítanak többletszolgáltatásként.

Fontos az a változás is, amely az olyan  négy szintnél magasabb társasházakat érintené, ahol fogyatékkal élő fogyasztók is élnek. A közös képviselők nyilvántartásba vetethetnék ezeket a házakat, amely alapján a szolgáltatások kikapcsolása esetén is működne az úgynevezett „minimális szolgáltatás” a közös tulajdonban lévő helyiségekben. A gyakorlatban ez a lépcsőházak biztonsági világítását és a liftek üzemeltetését jelenti.

De akkor is megmaradhatnának ezek a szolgáltatások, ha a közös képviselő a kikapcsolási eljárás megindulása előtt igazolni tudná, hogy a közös költséggel elmaradó lakóval szemben megindította az eljárást.

Varga Ivett, az E.ON sajtóreferense elmondta, hogy természetesen elfogadják  a kormány döntéseit, de amíg pontos határozat nem születik az ügyben cégük csak tájékozódás szintjén foglalkozik a törvényjavaslattal. Ugyanis pontosan még nem lehet tudni, hogy milyen változásoknak kell megfelelniük, a tervezet mely részeit fogadják el, ezért arról sem tud semmilyen információt adni, hogy az E.ON-t miként érinti a változás.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő