A Magyar Filozófus Társaság elnöksége mély megdöbbenéssel figyeli a médiában a filozófuspályázatokról szóló cikkeket – közölte a társaság.
A Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) 2004-ben és 2005-ben odaítélt pályázatainak részleteiről zajló „vita” a végső eszkalálódása annak a szakmán belüli konfliktusnak, amely már egy-másfél éve tart. Minden érintettnek be kell látnia, hogy ezt a konfliktust nemhogy megoldani, de még kezelni sem sikerült. Most már csak egy vigaszunk lehet: innen nincs tovább út. Ilyen körülmények között a Magyar Filozófiai Társaság elnöksége kötelességének látja, hogy még egyszer megszólítsa a releváns célcsoportokat – írták közleményben.
A szakmabelieknek azt üzenik, hogy a szóban forgó pályázatok (alapvetően) állásteremtő pályázatok voltak. „Mindannyian tudjuk, hogy fiatal emberként ma mennyire nehéz bekerülni az egyetemi és akadémiai intézetekbe. Ezek a pályázatok ehhez szerettek volna áthidaló megoldást nyújtani. A pályázatok eredményeként számos fiatal tudományos karrierje el tudott indulni; sokan befejezték disszertációjukat, ösztöndíjakat nyertek, néhányan álláshoz is jutottak” – írták.
A természettudományok, a társadalomtudományok és más szellemtudományok művelőinek azt üzenik, hogy a filozófusok jó része áldozatos és aszketikus munkával járult hozzá az elmúlt évtizedek magyar könyvpiacának felvirágoztatásához, fordításokkal, monográfiákkal, tanulmánykötetekkel. A honoráriumok, ha valaha voltak is, az elmúlt években szép lassan elapadtak.
„A filozófusok nagy része szegény ember. Munkájukat megszállottságból végzik, és semmi mással nem rendelkeznek, csak a becsületükkel (hogy Heller Ágnes Magyar Narancsban megjelent interjúját idézzük).” Ugyanakkor a filozófia mindenkori feladatai közé tartozik, hogy a társadalmi és politikai kérdésekben princípiumokra támaszkodva állást foglaljon. Ebből kifolyólag érzékeny és polemikus viszonyban áll a mindenkori hatalommal – közölték.
A médiának pedig azt üzenik, hogy munkájukra egyetlen nagy veszély leselkedik, a hatalommal való összefonódás. Ez ugyanis azt az érzést kelti, hogy mindent lehet és szabad. Ezért fájlalták mindnyájan (vagyis filozófusok és újságírók közösen) ezt a címet: „Félmilliárdot +kutattak el+ Hellerék”.
Közleményükben azt is megfogalmazták: a Magyar Filozófiai Társaság elnöksége csak abban bízhat, hogy a közvélemény is úgy gondolja, hogy ezek a meghurcoltatások gyanúsak, mivel túl szorosan összefüggnek a politikával.