-4 C
Pécs
szombat, január 18, 2025
KezdőlapAbszolut FérfiMegérett az emberiség az okos otthonokra?

Megérett az emberiség az okos otthonokra?

Amióta nagyjából száz évvel ezelőtt megjelentek az első otthoni elektromos berendezések, azóta várja az emberiség, hogyan lehetne ezek működését egy intelligens központi agy segítségével összehangolni, automatizálni – írják az Origo.hu hírportálon. 

Az első lakásvezérlő számítógépet már 1966-ban bemutatták; igaz, ez sosem került forgalomba. Az intelligens otthon kifejezést pedig először 1984-ben használta egy hivatalos szervezet, az Amerikai Házépítők Szövetsége. Ennek ellenére az okos otthonok nem terjedtek el, és egészen az elmúlt évekig a nagyközönség előtt gyakorlatilag ismeretlen volt a fogalom. Viszont a közelmúltban robbanásszerű növekedésnek indult a szektor és ez még csak a jéghegy csúcsa.

A világ legnagyobb cégei ugranak bele ugyanis az üzletágba, és minden jel arra utal, hogy az ilyen okosotthon-megoldások hamarosan meghódíthatják a világot, ami mindannyiunk életét megváltoztathatja.

Mi az az okos otthon?

Hivatalosan lefektetett, szabványosított definíció nem létezik arra vonatkozóan, hogy mi is az okos otthon, de nagy általánosságban okosotthon-rendszernek nevezik azt, ahol több elektromos eszköz egymással állandó kapcsolatban áll egy központi egység révén, amelyre az adatok vezeték nélküli úton jutnak el. Ezek az információk egy külső felhasználó által bármikor lekérhetőek számítógépes vagy mobilos alkalmazás segítségével, illetve az említett szoftver révén a működésük távolról is módosítható.

Magyarán: az okos otthonokban van egy központi agy, amelyhez csatlakoztathatók különféle kompatibilis eszközök viszonylag szabadon, tehát mindenki eldöntheti, hogy mikor mit akar beépíteni a rendszerébe.

A telefonnal (vagy ritkábban a számítógéppel) pedig ezt a központi agyat érheti el, akár távolról is az interneten keresztül, és ily módon nézheti meg, hogy a rendszer egyes elemei milyen állapotban vannak, illetve módosíthatja azok beállításait is. Az okosotthon-eszközök és -rendszerek számos gyakorlati előnyt kínálnak. Így például idő, pénz és energia takarítható meg, valamint ügyesen használva őket a korábbinál kényelmesebbé tehetik felhasználóik életét. Ez az, ami miatt már most több százmillió ilyen készülék talál gazdára évente, és ez az, amiért a legnagyobb piaci szereplők is komoly fantáziát látnak a termékcsoportban.

Milyen okos otthon eszközök vannak? 

– Okos lámpa. (Távolról vezérelhető a fény ereje, színe, illetve akár összeköthető mozgásérzékelővel, vagy az is beprogramozható, hogy minden nap egy adott időpontban felkapcsolódjon.)
– Okos légkondicionáló. (Ha egy okos szenzor, például hőmérő jelez, mert az előre beállított értéket elérte a benti hőmérséklet, akkor magától bekapcsol, és az előzetesen meghatározott hőmérsékletre hűti vagy fűti a szobát.)
– Okos ajtónyitást jelző szenzor. (Jelzi, ha valamiért kinyílt az ajtó vagy az ablak.)
– Okos kamera.
– Okos mozgásérzékelő.
– Okos kaputelefon/ajtócsengő. (Beépített kamerája révén rögzíti, hogy ki járkált a lakásban, mikor, ki nyomta meg a gombot, az adatokat eltárolja, és bármikor elérhetővé teszi.)
– Okos mosógép. (Távolról bekapcsolható, ha megadjuk a ruha típusát, egy felhőalapú, netes szolgáltatás segítségével képes megmondani, hogy melyik a legideálisabb program.)
– Okos hűtőszekrény (Képes felmérni, hogy milyen ételek vannak benne, és ha valamiből hiány van, akkor azt jelzi.)
– Okos tévé. (Különféle netes alkalmazások tölthetőek rá, a segítségével ellenőrizhetőek vagy vezérelhetőek más okos eszközök, például okos kamerák.)
– Okos porszívó. (Teljesen magától feltakarítja a szobát akkor, amikor nincs otthon senki, ha lemerül az akkumulátora automatikusan a töltőhöz zarándokol. Vannak már olyan kamerás változatai, amelyek biztonsági berendezésként is használhatóak, például megparancsolható neki, hogy járjon végig egy előre meghatározott útvonalat.)
– Okos konnektor. (Szabályozható, hogy átfusson-e rajta az áram, ezáltal távolról ki- vagy bekapcsolhatóak a rákötött, nem okos eszközök. Képes mérni az áramfogyasztást.)
– Okos virágcserép. (Szenzorai révén vizsgálja a talaj minőségét, ha kevés a víz bekapcsol az öntözőberendezés, ha kevés a tápanyag, akkor a tartályaiból pótolja azokat.)
– Okos hőmérő.
– Okos levegőminőség-vizsgáló.
– Okos hangszórók. (Hanggal vezérelhető, tehát például azt mondjuk neki, hogy „Guns ‘n Roses-t akarok hallgatni” és azonnal elindít egy számot. Ráadásul segítségével más eszközök is irányíthatóak parancsszavakkal.)
– Okos sütő. (Távolról kiválasztható a program, figyelmeztet, ha elkészült az étel, és arról is, ha véletlenül bekapcsolva maradt.)

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő