Megéri befőzni, savanyítani. Ezt mondják a háziasszonyok, és ezt javasolja a táplálkozási szakember is. A házias ízek, az egészség és a spórolás is a házi tartósítás mellett szólnak. Még úgy is, hogy egyre drágábbak a gyümölcsök.
Kajszibarackot 380-ért de 500 forintért is kínálnak a piacon. Ebből lesz a legjobb lekvár. 400-ért mérik a szörpnek való meggyet, kovászolásra váró uborkát pedig már 190-ért is vásárolhatunk. A legtöbben mégis csak néhány szemet pakolnak a zacskóba, drága a gyümölcs és a zöldség. Az általunk megkérdezettek szerint azonban még így is megéri befőzni.
Több szempontot is mérlegelnek a háziasszonyok, amikor a házi tartósítás mellett döntenek. Fontos, hogy spóroljanak, de legalább ennyit számít, hogy házias ízeket tegyenek a családi asztalra.
A dietetikus szerint a legfőbb szempont az egészség. A szakember azt mondja, több egészségkárosító tényezőt el tudunk kerülni az otthoni befőzéssel.
Azt javasolják vegyük elő a jól bevált régi recepteket. Főzzük tovább a lekvárt, akkor kevesebb cukor kell, vagy használjunk fűszereket, szegfűszeget, vaníliát. Ez is fokozza az édes ízt. Minden érv amellett szól, hogy készítsünk saját lekvárt, dzsemet, befőttet és savanyúságot. De legjobban akkor járunk, ha magát a gyümölcsöt és zöldséget is mi magunk termeljük meg hozzá a kertben.