Egy magánszemély fellebbezte meg a Dél-Dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség (DD-KTVF) tavaly év végi határozatát, amely engedélyezte a Pannon Hőerőmű Zrt.-nek a Pécs-vasasi szénkitermelés újraindítását. A külfejtés – a tervek szerint – kezdetben harminc embernek adna megélhetést.
A múlt év december 20-án kelt, elsőfokú határozat ellen törvényes határidőn belül, 2012. január 3-án fellebbezést terjesztettek elő a felügyelőségnél.
Ismert, hogy az ilyen engedélyeztetési eljárásokba a civilek is beleszólhatnak, ugyanis ügyfélként jelentkezhetnek be az eljárásba, s akár több hónappal elodázhatják azt.
Ez esetben éppen ez történt, azt azonban, hogy mindez pontosan mekkora csúszást okozhat, nem sikerült megtudni, ugyanis cikkünk publikálásáig nem érkezett meg a Pannonpower kommunikációs osztályának válasza kérdéseinkre. Ahogy a felügyelet folyamatban lévő ügyre hivatkozva nem adott tájékoztatást arról, hogy pontosan ki és milyen indokkal terjesztette elő a fellebbezést, annyit mégis elárultak, nem egy szervezet, hanem egy magánszemély részéről érkezett a beavatkozás.
A DD-KTVF honlapján közzétett szűkszavú kommünikében azt írják, a felügyelőség felterjesztette a fellebbezést az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főfelügyelőséghez, így másodfokon ők járnak el az ügyben.
A civilek már többször hangot adtak azon félelmüknek, hogy a társaság leginkább azért sürgeti a felhagyott bánya újranyitását, hogy ne kelljen elindítania a területen a jövő év végéig elvégzendő rekultivációs munkálatokat.
Erre reagálva a Pannonpowernél lapunknak korábban azt mondták, döntésük hátterében nem a rekultiváció elhalasztása áll, „hiszen az engedélyezési eljárásban a rekultiváció végrehajtásához szükséges anyagi fedezetet biztosítékként fel kellett mutatniuk, vagyis bizonyítaniuk kellett azt, hogy a tájrendezéshez szükséges forrás a rendelkezésükre áll”.
A külfejtés újbóli megnyitása még 2011-ben merült fel, a társaság egy helyi közmeghallgatáson jelentette be tervét, kiemelve, hogy elsősorban a helyi lakosokat szolgálnák ki az ásványkinccsel. A legelső forgatókönyvek szerint 2011 decemberére tervezték a nyitást. Közben a szén világpiaci ára 2004, azaz a bánya bezárása óta majd’ háromszorosára nőtt.
Frissítve (09:44)
Időközben megérkezett a Pannonpower Zrt. válasza kérdéseinkre, amelyben az iránt érdeklődünk, mekkora csúszást okozhat a fellebbezés a tervezett nyitáshoz képest.
„Jelenleg úgy látjuk, hogy a benyújtott fellebbezés mindössze néhány hét csúszást fog eredményezni az eredeti üzemkezdethez képest” – közölte a cég kommunikációs osztálya.
Mint hozzátették: „abban bízunk, az egységes környezethasználati engedélyt jóváhagyó másodfokú határozat heteken belül megszületik, ami azt jelenti majd, hogy jogerős környezetvédelmi engedéllyel fogunk rendelkezni a termelés újraindítására. Ezt követően tudjuk indítani a Pécsi Bányakapitányság előtt a bánya üzemeltetésére vonatkozó műszaki üzemi terv engedélyezési eljárását, annak lezárását követően tudjuk kezdeni a bányaművelést.”
Információink szerint a műszaki üzemi terv engedélyezési eljárása maximum három hónapot vehet igénybe.