18 C
Pécs
vasárnap, szeptember 8, 2024
KezdőlapKorzóÉletmódMegjött a segítség: új életmentő eszközök kerültek a pécsi egyetemre

Megjött a segítség: új életmentő eszközök kerültek a pécsi egyetemre

Hét darab új, modern automata defibrillátort szerzett be a Pécsi Tudományegyetem, ma pedig sajtótájékoztató keretében be is mutatták az eszközök helyes használatát. Az új készülékekkel együtt immár tizenöt defibrillátor érhető el szabadon a Pécsi Tudományegyetem épületeiben, így Pécs és Szombathely után immár Kaposváron is.

A hirtelen keringésmegállás a vezető halálokok között szerepel világszerte. Magyarországon naponta mintegy hetvenen halnak meg hirtelen szívhalálban, pedig gyors és hatékony beavatkozással jelentős részük megmenthető lenne. Az automata vagy félautomata defibrillátor (AED) fontos eleme az újraélesztésnek – hívta fel a figyelmet a PTE.

Mint olvasható az egyetemi közleményben, a most beszerzett eszközök könnyen kezelhetőek, megbízható a működésük, hosszú az élettartamuk és elfogadható a fenntartási költségük. A készülékek által adott vizuális és hang alapú utasítások képesek irányítani a segítőt, és növelni az ellátás minőségét – így a túlélés esélyeit.

Az új, modern eszközök darabonként valamivel több mint félmillió forintba kerültek, és a pécsi egyetem önerőből szerezte be azokat. A PTE honlapján elérhető a lista – akár térképes verzióval is –, melyik tizenöt telephelyen állnak rendelkezésre a defibrillátorok Pécsett, valamint Kaposváron és Szombathelyen.

Az elmúlt években emellett már több mint százhatvanan vettek részt a PTE munkatársai közül elsősegélynyújtó képzéseken.

[su_box title=”Néhány érdekesség” style=”glass” box_color=”#d48075″ radius=”2″]1775-ben Peter Abilgaart dán állatorvos észlelte, hogy az áramütés miatt elhalt csirkéknél a mellkasra leadott újabb elektromos kisülés hatására újraindul a szív, az állatok életre kelnek. Csak 1899-ben ismertették tudósok a kamrafibrilláció megszüntetésének, a defibrillálásnak az elméletét, s az emberen végzett első sikeres váltóárammal végzett defibrillálásra 1947-ig kellett várni. Magyarországon Széll Kálmán és Szabó Judit alkalmazta elsőként sikeresen az eljárást a szombathelyi kórházban. Ezt követően, továbbfejlesztve az eszközöket, készültek el a mai defibrillátorok első darabjai, melyek már egyenáramot használtak az életmentő áramütéshez. A napjainkban, a tenyerünkben is elférő eszközök ősei akár 25 kilogrammot is nyomtak, és hosszas töltés után is csak néhány ütésre voltak képesek.[/su_box]

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő