-3 C
Pécs
hétfő, január 20, 2025
KezdőlapHírzónaMegkezdődött a kongresszus

Megkezdődött a kongresszus

A Pillangó Álma címet viseli a II. Nemzetközi Gyermekhospice Kongresszus, amelyet idén Pécsett tartanak a Szemem Fénye Alapítvány szervezésében, a Kodály Központban. Az ötnapos eseménysorozaton a szakma legnevesebb szereplői tartanak előadásokat. A hétfői ünnepélyes megnyitón a köztársasági elnök felesége, Schmittné Makray Katalin mondott köszöntőt.

 

Öt napon át a gyermkhospice fővárosává válik városunk, miután Pécsett tartják a témában másodszor megrendezésre kerülő gyermekhospice világkongresszust.

 

A Kodály Központban tartandó eseménysorozaton a szakma legnagyobbjai tartanak beszédet, osztják meg tapasztalataikat az egybegyűltekkel.

A hétfő délelőtti megnyitó Schmitt Pál köztársasági elnök hitvesének szavaival vette kezdetét. Makray Katalin (képünkön jobbra) ünnepi köszöntője után Gyura Barbara, a szervező Szemem Fénye Alapítvány nevében köszöntötte a résztvevőket, majd a Pannon Filharmonikusok komolyzenei koncertje csendült fel. A kongresszus szakmai programjai egészen péntekig tart.

Frissítve (17:10)

Egy hónapon belül megnyílhat az ország második gyermekhospice-háza Törökbálinton; az ingatlant egy vállalkozó ajánlotta fel a pécsi Szemem Fénye Alapítványnak – mondta Gyura Barbara, a szervezet elnöke hétfőn a Pillangó Álma II. nemzetközi gyermekhospice kongresszus megnyitóján Pécsett.

A 400 négyzetméter alapterületű épületben egyidejűleg négy-öt olyan súlyosan beteg gyermeket tudnak majd fogadni, akik magas szintű ellátás mellett, nyugodt körülmények között minden idejüket családjukkal tölthetik a Pest megyei településen. A több tízmilliós ingatlant egy vállalkozó ajánlotta fel az alapítványnak. Az adományozó – aki nem kívánta felfedni kilétét – még a berendezés költségeit is vállalta.
Gyura Barbara szólt arról, hogy Magyarországon több mint ezerötszáz olyan család van, ahol gyógyíthatatlan betegséggel küzdő gyermeket nevelnek.
Schmittné Makray Katalin, a köztársasági elnök felesége, a pécsi kongresszus fővédnöke az MTI-nek azt mondta: még a felnőtt hospice-ról sem sokan hallottak, talán csak azok, akik érintettek. „Majd talán most, hogy nagyobb figyelem vetül a gyermekhospice-ra, sok ember megismeri és elgondolkodik, miről is szól: a gyerekeket szeretettel gondozva, ellátva könnyíteni a családok életén, helyzetén” – fogalmazott Schmittné Makray Katalin.

Az ország első gyermekhospice-háza, a Dóri Ház február végén nyílt meg az alapítvány működtetésében Pécsett, a gyógyíthatatlan betegségben hat éve elhunyt Várdai Dóra emlékére. Ebben az intézményben egyidejűleg öt súlyosan beteg gyermeket fogadhatnak, akik magas szintű ellátás mellett, nyugodt körülmények között minden idejüket családjukkal tölthetik. A mintegy ötvenmillió forintba került pécsi ház alapkövét 2009 szeptemberében rakták le. A gyermekek ellátásáról harmincan – köztük orvosok, ápolók, lelkészek, pedagógusok, pszichológusok – gondoskodnak.
Évente több száz gyermek hal meg daganatos és krónikus betegségekben. A kórházakon kívül viszont eddig nem volt olyan intézmény, ahol számukra és szüleiknek megfelelő szakmai, emocionális háttérrel tudták volna megteremteni a méltóságteljes búcsú lehetőségét.

A pécsi gyermekhospice-ház havi 7-8 millió forintos költségét egyelőre felajánlásokból fedezi a működtető alapítvány. A törökbálinti intézmény költsége várhatóan eléri majd a havi 30 millió forintot. Az állam egyelőre nem finanszírozza az ellátást, Gyura Barbara reményei szerint azonban pozitív elmozdulás várható e téren, talán már ez év végére.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő