-1 C
Pécs
szombat, november 23, 2024
KezdőlapHírzónaMegyei közgyűlés: támogató ellenzék

Megyei közgyűlés: támogató ellenzék

Megtartotta első ülését a megyei önkormányzat új összetételű közgyűlése. Az új testületben a 12 képviselői hellyel rendelkező Fidesz-KDNP frakciónak már nincs szüksége koalíciós partnerre. Ezzel együtt az ellenzék is megszavazta az elnök és az alelnök megválasztását, s támogatásról biztosította a vezetőket.

Galériáért klikk a képre!

A Fidesz – KDNP 12 mandátuma mellett 3 helyet szerzett az MSzP, először jutott be és kapott két mandátumot a Jobbik és 1 – 1 képviselői hely jutott az LMP-nek és a Baranyai Emberek Szövetségének. Az új választási törvény értelmében drasztikusan több mint felére csökkent a képviselői létszám, ami azt jelenti, hogy a korábbi 40 helyett 19 fő alkotja a grémiumot.

Az alakuló ülést levezetését a szabályok szerint a korelnök, azaz Szatyor Győző kezdte meg, ezt követte a képviselői megbízólevelek átadása.

A testület tagjai lettek: dr. Bokor Béla (Baranyai Emberekért), Bédy István József (FIDESZ-KDNP), dr. Hargitai János, (FIDESZ-KDNP), Horváth Zoltán (FIDESZ-KDNP), Jakab Norbertné Pohl Marietta (FIDESZ-KDNP), Keczeli Jenő (FIDESZ-KDNP), Kiss Ferenc Péter (FIDESZ-KDNP), Kovács István (FIDESZ-KDNP), dr. Kőhalmi László (FIDESZ-KDNP), Miklós József (FIDESZ-KDNP), Pávkovics Gábor (FIDESZ-KDNP), Prettl János (FIDESZ-KDNP), Szatyor Győző (FIDESZ-KDNP), Barkó Béla (JOBBIK), Szőcs Norbert (JOBBIK), Ladányi Attila (LMP), Fuchs Gábor (MSZP), dr. Gulyás Emil (MSZP), dr. Szakács László (MSZP).

A tizenkilenc fős testület tagjai titkos szavazással a közgyűlés elnökét is megválasztották dr. Hargitai János személyében. A régi-új elnök minden képviselő támogatását élvezte a szavazáson.

Frissítve (10:40)

A testület első embere nyitóbeszédében elképzeléseiről tájékoztatta a közgyűlést. Mint mondta, a következő időszak feladatait nagyban meghatározza az elmúlt négy év öröksége, a megye és az ország gazdasági teljesítőképessége.

Rámutatott: a nehéz anyagi helyzet miatt csak az érdemi megtakarítások után lehet számítani fellendülésre, érdemi előrelépésekre. „A gazdaság nem növekszik olyan mértékben, hogy a megyei önkormányzat jobb költségvetéssel működhessen, mint az eddigiekben, s ezt az elmúlt évek fejlesztéseiből eredő költségek előteremtése is adósságba verte a megyét” – magyarázta Hargitai.

Az előttünk álló ciklussal kapcsolatban azt mondta: az intézmények gazdálkodását át kell tekinteni, s szükség van a szakmaiság csorbításának mellőzése mellett az ésszerűbb működtetésre. Emellett üzemeltetni kell az újonnan létrejövő beruházásokat, többek között az új kiállítóteret, a Tudásközpontot, az aquaparkot. Ezek mind-mind pénzbe kerülnek, mondta, így minden területen szükség van a takarékoskodásra.

A hivatal szerkezete is átalakításra szorul, tette hozzá, hiszen a feladatellátásokat ez az intézmény koordinálja. A közgyűlés működését szintén racionalizálják, mert véget kell vetni a túlzott bürokratizmusnak. Ezért a jövőben több kérdésben önállóan dönthetnek a bizottságok, tehermentesítve ezzel a közgyűlést. Ezzel együtt kevesebb bizottság lesz, mint eddig, s azokban kevesebb szakértő megbízására lesz szükség.

Frissítve (11:12)

Gulyás Emil, a szocialista frakció vezetője az elnöki programra reagálva azt mondta: ellenzékként be fognak állni a jó ügyek mögé. Reményét fejezte ki, hogy az intézményekkel kapcsolatos ésszerűsítés nem jár összevonásokkal, munkahelyek megszüntetésével. „Szeretnénk, hogy amennyiben a bizottságok nagyobb hatáskört kapnak, járjon ez
együtt nagyobb nyilvánossággal is” – mondta a szocialista képviselőcsoport elnöke.

A közgyűlés döntött a testület alelnökéről is. Hargitai János a funkciót eddig is betöltő Horváth Zoltánt jelölte a posztra, akit meg is választott az összes képviselő. Járandósága bruttó 599 ezer forint  lesz, amely ezer forinttal kevesebb, mint Hargitai Jánosé.

A bizottságok felállítása, a képviselői helyek elosztása olyannyira jól sikerült, hogy az még az ellenzék tetszését is elnyerte. Hargitai János elmondta: ezek az átszervezések a közgyűlési létszám csökkentésével együtt mindösszesen ötvenmillió forintos megtakarítást hoznak a megyének.

Frissítve (11:40)

Mint kiderült, az eddigi kilenc bizottság számát négyre csökkentették, s a létszámukat is visszanyesték. Ezzel együtt megszüntették a tanácsnoki- és a bizottsági szakértői posztokat. Az ügyrendi testület, három-, a pénzügyi szintén három-, a gazdasági, költségvetési öt-, míg a teljes intézményhálózatot felügyelő kulturális bizottság hattagú lett. Egy képviselő csak egyetlen bizottságban dolgozhat.

A testület ezzel befejezte munkáját. A következő közgyűlést november 18-ra hívta össze Hargitai János.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő