Szerda délután ünnepélyes szenátusi ülés keretében nyitotta meg a tanévet a Pécsi Tudományegyetem (PTE), egyúttal kezdetét vette a Pozsonyi Magyar Királyi Erzsébet Tudományegyetem Pécsre helyezésének centenáriumát ünneplő rendezvénysorozat is. A PTE-n 7500 új hallgató, köztük 1500 külföldi kezdheti meg felsőfokú tanulmányait az új tanévben.
A beszédek sorát Miseta Attila rektor nyitotta, őt Bódis József felsőoktatásért felelős államtitkár, a PTE kuratóriumának elnöke követte, majd Péterffy Attila, Pécs polgármestere lépett a pulpitusra. Markáns különbségek voltak a három beszéd között. Míg Bódis végig kőkeményen a modellváltás mellett „kampányolt”, addig Miseta sokkal visszafogottabban, mérsékelt optimizmussal elemezte az új helyzetet. Péterffy Attila külön kiemelte, hogy ez alkalommal nem foglalkozik a modellváltással, beszéde diplomatikus volt, végig a város és az egyetem egymásra utaltságát hangsúlyozta, kiemelve a két fél közötti együttműködés fontosságát.
Miseta Attila:
- 7500 új egyetemista lesz, ebből 1500 külföldi, akik 60 országból érkeznek.
- A diákokhoz: a tanulás a cél, de Pécs sok lehetőséget ad a kikapcsolódásra.
- Nem takarítható meg a gondolkodás.
- Újabb pályázati források felkutatása a cél, és a lehető legtöbb állami forrás megszerzése.
- Intellektuális központ az egyetem, ami meghatározza a jövőt.
- A jelen helyzettel való elégedetlenség általános, van, aki itt megáll, de másokat ez cselekvésre sarkall.
- A tervezett egyetemi teljesítményértékelő rendszerről: nem várnak lehetetlent, de fokozatos javulást igen.
- Az iparral való együttműködés kiemelten fontos.
- Együtt kell működni az egész régióval.
- A modellváltásról: az irányítás közelebb került: „jobban látják a hibáinkat, de az erényeinket is”.
- Korábban nem látott fejlesztések valósultak és valósulnak meg.
Bódis József:
- Új éra kezdetén vagyunk, az egyetemi világban és a PTE-n.
- A modellváltásban „komoly felelőssége van”, öt éve egy konferencián indult el ebbe az irányba a gondolkodás.
- A modellváltás önmagában nem biztosítja az egyetem fényes jövőjét, ez egy lehetőség, sikerre akkor vihető, ha „megértjük lényegét és dolgozunk érte közösen”.
- 1500 milliárd forint fejlesztési lehetőséget hoz az egész felsőoktatásba, de ennek duplájára érkezett fejlesztési igény az intézményektől. Nem lehetetlen, hogy ez az évek során realizálódjon.
- Majdnem kettős szorzót jelent a modellváltás a működésben, és lényegesen több forrás érkezhet fejlesztésekre is, de nem biankó csekken, hanem konkrét programok mentén.
- Ehhez vállalásokat kell tenni, indikátorokat meghatározni.
- Nem mindenki hisz a modellváltásban, nem mindenki érti a lényegét. „Győzzük meg azokat, akik még nem hisznek benne”.
- A vezetőknek az a dolga, hogy a feltételeket megteremtsék: mindent megtesznek azért, hogy a feltételek jobbak legyenek.
Péterffy Attila:
- Szeptember 1. a város és az egyetem közös ünnepe.
- Nem fog kitérni a modellváltásra.
- A városnak nagyon fontos a PTE jelene, múltja, jövője, mert az egyetem a pécsi önkormányzat legfontosabb stratégiai partnere.
- Kiemelt rangot ad Pécsnek az egyetem, az egyetemi városok elit klubjába helyezte Pécset.
- Pezsgést, színt, változatosságot hoznak a városba a diákok, és nem mellesleg jelentős forgalmat generálnak a kisvállalkozásoknak, sokan az egyetem után itt maradnak, itt telepednek le.
- Pécs legnagyobb munkáltatója a PTE, sok ezer családnak biztosít megélhetést.
- A befektetők Pécsre csábításában az egyetemnek hatalmas szerepe van.
- Jó irányban fejlődött a PTE és a város kapcsolata.
A mai nappal kezdetét vette a Pozsonyi Magyar Királyi Erzsébet Tudományegyetem Pécsre helyezésének centenáriumát ünneplő rendezvénysorozat is, amit a szenátusi ülés és egyetemi tanévnyitó keretében nyitott meg Fedeles Tamás oktatási rektorhelyettes. Fedeles elmondta, amellett, hogy szeretnék megmutatni az egyetem hagyományait, egyúttal nagy hangsúlyt kívánnak helyezni arra is, hogy „az intézmény a 21. században felmerülő kihívásokra társadalmi, oktatási, tudományos téren milyen innovatív, jövőbe mutató válaszokat tud kínálni”. A rendezvények között tudományos konferenciák mellett olyan – az egyetemet megismertető és népszerűsítő – programok is lesznek, mint városi tárlat, színházi bemutató, futóverseny és fényfestés. Első kulturális, művészeti programként a PTE-n működő Janus Egyetemi Színház Magammal viszem című közösségi előadását mutatják be szerdán és csütörtökön
A szenátusi ülésen hallgatói és oktatói díjakat, egyetemi tanári kinevezéseket adtak át.
Pro Universitate Quinqueecclesiensi kitüntetésben részesült Figler Mária, az Egészségtudományi Kar professzor emeritája, Nagy Lajos Király Díjat vehetett át Font Márta, a Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar professzor emeritája.