Megnyitották szerda reggel Kolontár azon részét, amelyet két nappal korábban a vörösiszap-áradás elzárt, elöntve több tucat házat. A katasztrófavédelmi szakemberek és a katonák éjjel helyreállították a Torna-patakon a hidat, amelyet a zagytározóból kiömlött, két méter magasságban hömpölygő iszap sodort el, így – szervezett formában – a legszükségesebb dolgaikért hazatérhetnek a lakók.
A településen zúgnak a munkagépek, tisztítják az utakat, valamint az előző nap és az éjszaka odaszállított több teherautónyi gipsszel próbálják semlegesíteni a patakban még mindig magasan hömpölygő vörösiszap lúgos kémhatását – jelentette az MTI tudósítója a helyszínről.
Bakos György, a katasztrófavédelem szóvivője az MTI-nek azt mondta: kőzúzalékkal is próbálják szilárdítani és megállítani az iszapáradást.
A lakosok szerda reggel, 9 óra előtt még nem juthattak be az elzárt utcákba, ott munkagépek dolgoznak, csak a kárelhárításban dolgozók járhatnak át a hídon. A szóvivő ugyanakkor közölte, hogy egy órán belül a lakók bemehetnek a házukba, és a sajtó számára is biztosítják, hogy képet készítsenek a vörösiszap okozta katasztrófahelyzetről.
Az MTI tudósítói kedden az elzárt településrészre bejutva azt látták, hogy több ház is megrongálódott, illetve megsemmisült, a vörös sárlavina több háznak az ablakán bejutva tört szét mindent. A még sosem látott áradat erejét mutatja az is, hogy több tíz tonnányi, beton keménységű kohósalaktömböket, autókat több kilométer távolságig görgetett, és fákat tarolt le.
Frissítve (11:19)
Szerdán dél körül éri el Győr-Moson-Sopron megyét a vörösiszap-szennyezés – tudta meg a védekezésben részt vevő szakemberek egyikétől az MTI. Közlése szerint az ár lúgossága valamelyest csökkent, de a Marcal élővilágában így is súlyos károkat okoz a szennyezés. A vegyszeres semlegesítésnek és az esti, éjszakai esőnek köszönhetően a Rába ennél jóval enyhébb károsodást szenvedhet. Szerdán délben ül össze a megyei védelmi bizottság Győrben. Az ülést követően hozzák nyilvánosságra, milyen előkészületeket tettek, illetve tesznek a helyzet kezelésére.
Frissítve (10:39)
Kettős gyásznapot tartanak szerdán a Veszprém megyei Kolontáron: az ajkai térségben élők nemcsak az aradi vértanúkra, hanem a két nappal ezelőtti katasztrófa áldozataira is emlékeznek, miközben a vörösiszappal elöntött településen megfeszített erővel végzik a kárfelszámolást.
Tili Károly, Kolontár polgármestere az MTI-nek a helyszínen azt mondta: kezdeményezi, hogy október negyedike legyen a település gyásznapja, ugyanis a katasztrófa eddig négy halálos áldozatot követelt, és félő, hogy az eltűntként nyilvántartott három lakos is a vörösiszap áldozata lett.
Mint hozzátette, a polgármesteri hivatalra még nem rakták ki a gyászlobogót, de nem azért, mert elfelejtették, hogy a 161 évvel ezelőtt, Aradon kivégzett magyar honvédtisztekre emlékezve országos gyásznapot tartanak október 6-án, hanem azért, „mert még nem jutott rá idő”.
Frissítve (14:11)
Elérte Győr-Moson-Sopron megyét szerdán a Veszprém megyei gátszakadás után kiömlött vörösiszap. A Marcal folyón érkező áradat az éjjel jut el a Rábába, s a hétvégén távozik a megyéből a Dunán. Szakács Imre, a megyei védelmi bizottság vezetője a testület ülése után azt közölte: a Veszprém megyei Malomsokot már elhagyta a lúgos szennyezés „eleje”, de a Győr megyei első falut, Mórichidát még nem érte el.
Hangsúlyozta: a megyében – ha mindenki betartja a rendszabályokat – senkire nem jelent közvetlen veszélyt a vörösiszap. Mint mondta a szakemberek azzal számolnak, hogy a szennyezett víz a Rábában – a vegyi semlegesítés és a hígulás miatt – „ökológiai szempontok alapján már nem okoz gondot”.
A nagy vízhozamú Mosoni-Dunába érve pedig már kárt sem okoz. Szakács Imre tájékoztatása szerint két helyen – Mórichida felett, a szentei hídnál, illetve közvetlenül a Rábával való összefolyás előtt, Gyirmót közelében – két ideiglenes fenékküszöböt építettek ki. Így hatékonyabban tudják a lúgosságot enyhítő gipszet bekeverni a vízbe, illetve a folyás lassításával a vörösiszap egy részét le tudják ülepíteni.
„Az előrejelzések szerint lesz ökológiai károsodás a mi megyénkben is, de semmiképpen sem olyan mértékű, mint a Vas megyei részen, ahol a mellékágakból, illetve magáról a területről befolyt a Marcalba a víz” – mondta.