Tavaly megdőlt a karácsonyi vásárlási csúcs a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) elemzése szerint. Több mint 860 milliárd forintot költöttek a magyarok november és december között vásárlásra, míg januártól októberig „csak” közel 710 milliárdot.
Az adatok 2004-ig nyúlnak vissza, azóta közel dupla akkora lett az egyébként 2009-et és 2010-et leszámítva folyamatosan növekvő összeg. Ez elgondolkodtató tény azt szem előtt tartva, hogy állítólag elszegényedő ország vagyunk.
Az átlagkeresetekről készült grafikon szintén növekvő tendenciát mutat, az idei évben magasabbak voltak átlagosan a nettó bérek a KSH szerint.
Az idén január-októberben a bruttó átlagkereset 324 400 forint, a nettó átlagkereset 215 700 forint volt, mindkettő egyaránt 11,6 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön az MTI-vel. A KSH adatai szerint az idén októberben a bruttó átlagkereset 327 100 forint volt, 10,8 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban.
A növekedésre a munkaerő-kereslet élénkülése, a minimálbér és a garantált bérminimum 8 százalékos, illetve 12 százalékos emelése, a költségvetési szféra egyes területeit, továbbá bizonyos állami közszolgáltató cégek dolgozóit érintő keresetrendezések voltak hatással – közölte a KSH.