Márciusban tett bejelentést Páva Zsolt, Pécs polgármestere arról, hogy városunk egy 108 millió forint értékű Bogányi-zongorával gazdagodik. A páratlan hangszer a napokban érkezett Pécsre, hangja pedig csütörtökön a Kodály Központban csendült fel először Bogányi Gergely, Kossuth-díjas zongoraművész és Boros Mihály, Junior Prima díjas zongoraművész kezei alatt.
A Bogányi Gergely által megálmodott forradalmi és formabontó zongorából az állam korábban vásárolt tíz darabot, abból a célból, hogy erősítsék a magyar zongoraművészet, és a magyar zongoraépítés kultúrájának nemzetközi hírnevét. Pécs a nagyobb, közel 3 méteres Bogányi-zongorát kapta az államtól, mely a napokban rendőri felvezetés mellett érkezett a Kodály Központba.
A páratlan hangszert csütörtökön Hoppál Péter, kultúráért felelős államtitkár adta át ünnepélyes keretek között Páva Zsoltnak, Pécs polgármesterének, ezáltal a városnak és a pécsieknek. Az adományozó levél átadásakor elmondta, hogy Magyarország kiemelkedő zeneművészeti műtárggyal gazdagodott a Bogányi-zongorák által, ami merőben hozzájárul a magyar zeneörökség megőrzéséhez, ápolásához.
Mint mondta, az állam által megvásárolt tíz hangszert hét magyar és három külföldi intézményben helyezik el. Magyarországon a zongorák csodálatos környezetben gazdagítják a magyar zeneművészetet, a Pesti Vigadó, a Művészetek Palotája és az Erkel Színház mellett az „építészeti Stradivariban”, a pécsi Kodály Központban is helyet kapott egy hangszer.
Páva Zsolt kiemelte, hogy az elmúlt hét évben Magyarország és Pécs számos kulturális értékkel gyarapodott. Emlékeztetett, hogy a csodazongora első pécsi bemutatkozása után 2015-ben a pécsiek keresték meg a városvezetést azért, hogy az innovatív hangszerből kerüljön egy a városba is. Ezután közadakozást is indítottak, ezáltal több mint kétmillió forintot gyűjtöttek össze, melyből végül a hangszer Pécsre szállítását, hangolását és beüzemelését finanszírozták.
Bogányi Gergely, a zongora megálmodója elmondta az ünnepélyes átadón, hogy annak idején, amikor megfogalmazódott benne a zongora elkészítésének ötlete, bárki, akihez fordult, úgy vélekedett, hogy a lehetetlenre vállalkozik.
– Nem választottam, hogy zongorista legyek, hanem annak születtem. Így történt a zongoracsoda megálmodásával is húsz éve: nem egy döntés volt, hanem egy sugallat, egy eleve elrendelt életfeladat – mondta. A pécsi zongora azért is különleges, mert 292 centiméter hosszú. További érdekessége, hogy már a klaviatúra is Magyarországon készült – tette hozzá.
A hangszert Schubert egyik négykezes zongoraművének előadásával avatta fel a tervező Bogányi Gergely és Boros Misi Junior Prima díjas pianista, ami után pécsi zenetagozatos diákok is kipróbálhatták a páratlan hangszert.
A zongora, ami a zenészek fejében a létező hangzást hozza el
De mitől is olyan csodálatos ez a zongora? Nos, ez az évekig tervezett, minden tekintetben új hangszer a dizájn és a hangképzés szoros kapcsolatára épül. Mint azt Bogányi Gergely lapunknak korábban elmesélte, a zongora megépítésével azt a feladatot tűzte ki maga és a kivitelezésben résztvevő csapat tagjai elé, hogy a lehető legközelebb kerüljenek ahhoz a hangzáshoz, ami a zenészek fejében létezett csak eddig.
A Bogányi-zongora főbb újdonságai a legjobb zongoramárkákkal vetekedő zengő hangzás, a hangszernek a megszokottnál jóval hosszabb élettartamot biztosító kompozitötvözet, a zongora mechanikáján végzett jelentős újítások és a modern dizájn. Funkcionális szempontból hangvetőként (hangterelőként) is működik, ami újdonságnak számít a hangszer történetében. A zongora ezért a többi versenyzongoránál erőteljesebb, bensőségesebb, tisztább és egyenesebb hangon szól, amit szavakkal körbeírni nehéz, hallani kell. Gazdag a felhangrendszere, amely barátságosabb, gömbölyűbb hangzást eredményez, hangjai hosszabbak és a zongoraművész leírása alapján „éneklőbbek”.