Csütörtökön tartotta havi rendes ülését a pécsi közgyűlés. Több hónapnyi politikai huzavona és patthelyzet után megszületett a kompromisszum a politikai oldalak között. Egyhangúlag fogadták el az új szmsz-t, és felálltak a pécsi önkormányzat bizottságai. Élő szöveges közvetítésünket ITT találják, az alábbiakban összefoglaljuk a legfontosabb döntéseket.
Az elmúlt hetek hol sajtónyilvános, hol zártkörű egyeztetései eredményre vezettek. A tavaly decemberben a Fidesz szája íze szerint módosított szervezeti és működési szabályzatot (szmsz), azaz az önkormányzat működésének alapdokumentumát lényeges pontokon módosította ma a közgyűlés.
Péterffy Attila polgármester elmondta, hosszú egyeztetési folyamat ért véget, kompromisszumos megoldás született.
Csizmadia Péter (Fidesz) egyetértett ezzel, mint mondta, egy Pécs van, felül kell tudni emelkedni a pártérdekeken, világnézeteken.
Berényi Zoltán (ÖPE) azt mondta, nagyjából azok az arányok és azok az elvek érvényesültek, amelyeket az ÖPE végig hangsúlyozott.
Hét helyett kilenc bizottságot hoztak létre, és ezek feltöltését illetően a közgyűlés erőviszonyainak megfelelő elosztásban egyeztek meg a testületbe jutott politikai erők. Nevek nem hangzottak el a vita során, de úgy tudjuk, a bizottságokban 26 helyet kapott a Fidesz-ÖPE-KDNP, 22 helyet Péterffy csapata, a négy kis párt pedig 2-2-t.
A Mindenki Pécsért Egyesület az egyedüli közgyűlési szereplő, amelynek sem bizottsági elnöki, sem alelnöki poszt nem jutott, ezt képviselőjük, Talabér Ádám nehezményezte is.
Péterffy Attila polgármester köszönetet mondott a közgyűlésben helyet foglaló valamennyi politikai szereplőnek, hogy a korábbi egyeztetések során nyitottan álltak a bizottsági struktúra kialakításának kérdéséhez.
Tanácsnokokat is választott a közgyűlés: hatból négy pozíciót a Fidesz-KDNP-ÖPE szövetség ad, egyet a Péterffy Attila féle tömb, egyet pedig a kis pártok kapnak. Itt az aránytalanságot az magyarázza, hogy a Fidesz az egyeztetéseken úgy érvelt: Péterffy jelöltjei – Zag Gábor és Ruzsa Csaba – lettek az alpolgármesterek, de a pécsi önkormányzati választás döntetlen közeli eredménye indokolja, hogy a tanácsnoki rendszer egyfajta ellensúlya legyen a városvezetésnek. Korábbi cikkünkben írtuk: a tanácsnokok árnyék-alpolgármesterként tevékenykedhetnek a jövőben, legalábbis a rájuk bízott területen.
Tanácsnokok:
- kultúrával és a művészeti élet fejlesztésével kapcsolatos feladatokért felelős tanácsnok Marsalkó Péter (Fidesz-KDNP-ÖPE);
- idősügyi, egyházi kapcsolatok, valamint a Zsolnay örökség ápolásának fejlesztésével kapcsolatos feladatokért felelős tanácsnok dr. Kamarás Péter (Fidesz-KDNP-ÖPE);
- a társadalmi kapcsolatok fejlesztésével, a civil ügyekkel és a nemzetiségekkel kapcsolatos feladatokért felelős tanácsnok Bognár Szilvia (Tiszta Kezek Egyesület);
- külkapcsolati és testvérvárosokkal való együttműködéssel kapcsolatos feladatokért felelős tanácsnok Barkóczi Csaba (Fidesz-KDNP-ÖPE);
- a társadalmi felzárkóztatással és esélyegyenlőséggel kapcsolatos feladatokért felelős tanácsnok Nagy Klaudia (Fidesz-KDNP-ÖPE);
- innovációval kapcsolatos feladatokért felelős tanácsnok Pokorádi Gábor.
Az szmsz-módosítás nyomán csökkent a decemberben jelentősen – többek szerint irreális mértékben – megemelt képviselői tiszteletdíj. A polgármesteri illetmény összegének 25 százalékában meghatározott alapdíj nem változik, de a havi tiszteletdíj maximumát a képviselői alapdíj + 90 százalék összegben határozták meg – több tisztség viselése esetén.
Talabér Ádám (Mindenki Pécsért Egyesület) ezzel kapcsolatban elmondta: a csökkentéssel bruttó 1,9 millió helyett 1,2 millió forint lesz a maximum elérhető képviselői tiszteletdíj, ezzel még mindig ott van Pécs a megyei jogú városok élvonalában. A tiszteletdíjából támogatni fog projekteket, transzparens módon – jelentette ki.
A településrészi testületek száma az új szabályozás szerint eggyel nő. Vasas-Somogy-Hird-Mecsekszabolcs, Újhegy-Üszög, Meszes-Fehérhegy-Hősök tere, Gyükés-Pécsbánya, Patacs-Rácváros mellé bekerült Nagyárpád-Postavölgy is. Ezek működési keretének pontosabb meghatározására ideiglenes bizottságot hoztak létre.
További változás, hogy a Művészeti Tanács tagjainak száma nyolc főre emelkedik. A közgyűlés csak a tagokat választja meg, a tagok az elnököt maguk közül választják. A Művészeti Tanács tanácskozási joggal rendelkező állandó meghívottja lesz a közgyűlés kultúrával és a művészeti élet fejlesztésével kapcsolatos feladatokért felelős tanácsnoka.
Az alpolgármesterekre vonatkozó szabályozás annyiban változik, hogy két nem képviselő főállású alpolgármester választására kerülhet sor, a képviselők közül pedig egy főállású alpolgármester választható. A két megválasztott alpolgármester közül Zag Gábor belsős, azaz képviselő alpolgármester, Ruzsa Csaba pedig külsős. Az szmsz tehát lehetőséget ad még egy nem képviselő alpolgármester megválasztására. Péterffy Attila korábban többször jelezte, a szociális terület élére keres külsős szakembert.