Hullámkartonból készült bábfigurák, kerékpárgumiból felfűzött nyakláncok és pécsi pólók készülnek az egykori Pécsi Kesztyűgyár egyik épületében, a Létrában. Egyre több iparművész és kreatív pécsi kisvállalkozó költözik be a házba, nem véletlenül: a belvárostól csak néhány perc sétára levő Vince utcai ipari ingatlan igazi Kánaán a fiatal alkotók számára mind közösségi, mind infrastrukturális szempontból.
A Vince utcai hangulatos belső udvar tavasszal pezseg a fiatal alkotók eszmecseréjétől. Zene szűrődik ki a közeli stúdió hangpróbájáról, sarokcsiszoló és fúró robaja adja a ritmust. Nem csodálkozunk azon, hogy egyre több pécsi találja meg itt a helyét a Vince utcában. Tóth Márton, a Létra tulajdonosa örömmel fogadja az „újoncokat”.
A négyszintes kulturális tér társadalmi, művészeti, mentális és fizikai fejlődést segítő programoknak és állandó műhelyeknek ad otthont, márciusban második emelete telt meg élettel.
Hét új lakó vert sátrat Tóth Mártonnál: a Papír Panír alkotói, azaz Jankó Mátyás, Kovács Tamás és Pilári Darinka, valamint az Ökográf Egyesület, a SosemArt Kulturális Egyesület, anno a Mária utcában működő Klub nyitott közösségi életmód- és alkotótér és a Licorice ötletgazdái, vagyis Pataki Erika, Szolga Hajnal, valamint kreatív munkatársaik, Jankovics Gabriella és Horváth Orsolya.
A srácok vágnak, hajtogatnak, készítik az igényes munkákat, ilyen kreatív környezetben az ötletek könnyen szárnyra kapnak. Belépve a térbe minket is elkapott a tettvágy, legszívesebben leültünk volna mi is az ékszerkészítő hölgyek mellé. A falon igényes festmények, szerszámok, ceruzák, kartonmakettek mindenfelé.
A Papír Panír a 2016-os Fényfesztiválon debütált Papír Panír Imaginárium néven. Ez a kezdeményezés egy közösségépítő „titkos bábszínház”, az olcsó művészet eszközével hoz létre ünnepet, két hozzávalóval: hullámkartonnal és képzelettel. A MárkusZínházban rendszeres workshopok keretein belül találkozhatunk munkáikkal, de a KaraKulit Nemzetközi Árny-Játék Fesztivál és Kiállításon is megjelennek gigászi, kartonból készült alkotásaik.
– A Hattyú udvarban levő Renesound Galéria és Alkotótérből rövid határidőn belül költöznünk kellett, így olyan műhelyt kezdtünk el keresni tavasszal, ami egyrészt fenntartható, másrészt megfelelő infrastruktúrával rendelkezik. A keresés közben találtunk egymásra a Papír Panír csapatával, az összeköltözés gondolatára szerencsére ők is nyitottan reagáltak – meséli Pataki Erika.
Jankó Mátyás ragadja magához a szót: – Én itt sertepertéltem már a Létra megalapításának idején is. Ősz óta kerestünk a Papír Panírral saját helyet magunknak, a Létra is többször felmerült, mint helyszín, de sosem volt szabadon olyan területe, ami a mi igényeinknek is megfelelt volna. Így amikor megkeresett minket Szolga Hajnal, boldogan mondtunk igent az összeköltözésre.
Pataki Erika elmeséli, hogy a Klub által elkezdett kreatív képzéseket szeretnék átörökíteni, lesz könyvkötészet, szabó-varró workshop, képzés design menedzsmentből, de nyári tábor is a tervek között szerepel közösen és külön-külön is a Papír Panír csapatával. Május második hetében nyílt nap keretein belül a pécsi közönség jobban is megismerheti a Létra újdonsült lakóit és tevékenységüket.
Egyebek mellett a Létra épületével szomszédos műhelyben tevékenykedik Szabó Ákos és csapata Arteria vállalkozásával, amelyet 2016-ban a Highlights of Hungary országos művészeti díjra is jelölték izgalmas felújított ipari lámpáival és retro bútoraival formabontó ötleteiért és közösségi tevékenységéért. A Highlights of Hungary projekt célja egyébként a hazai kreatív szektor legizgalmasabb, legkiemelkedőbb alakjainak, cégeinek összegyűjtése és díjazása, amelyre egyedüli pécsiként jelölték Szabó Ákos vállalkozását.