-4 C
Pécs
vasárnap, január 19, 2025
KezdőlapPécs AktuálMegújult az Ajtósi Dürer utcai Óvoda és Cseperedő Bölcsőde épülete

Megújult az Ajtósi Dürer utcai Óvoda és Cseperedő Bölcsőde épülete

A műszaki átadás-átvételi eljárás lezárásával befejeződött az Ajtósi Dürer utcai Óvoda és Cseperedő Bölcsőde épületének energetikai fejlesztése. Az önkormányzat közleménye.

Az önkormányzat 2018. július 25-én nyújtott be pályázatot az Ajtósi Dürer utcai Óvoda és Cseperedő Bölcsőde épületének energetikai fejlesztésére. A projekt 2018. november 26-án a Széchenyi 2020 program keretében bruttó 284,798 millió forintos vissza nem térítendő támogatásban részesült.

A projekt kivitelezési közbeszerzési eljárása több ok miatt elhúzódott. Az első kivitelezési közbeszerzési eljárás eredménytelenül zárult, mert a legkedvezőbb nettó ajánlati ár meghaladta a pályázati forrásból elszámolható, illetve az eljárás megindításakor rendelkezésre bocsátott fedezet összegét. A második kivitelezési közbeszerzési eljárást a közgyűlés eredményesnek nyilvánította, azonban a nyertes vállakozó – kimentettségének igazolása mellett – nem írta alá a vállalkozási szerződést.

Tekintettel arra, hogy az önkormányzat továbbra is meg kívánta valósítani a fejlesztési beruházást, a harmadik kivitelezési közbeszerzési eljárás megindításáról döntöttek, majd annak eredményes lezárásáról. 2023. május 24. napján érkezett meg a Közbeszerzési Felügyeleti Főosztály támogató tartalmú záró tanúsítványa. Ezt követően a nyertes vállakozóval a vállakozási szerződés aláírása 2023. június 16-án történt meg.

Az intézmény kivitelezése az 1973-as évben történt földszintes, lapos tetős kialakítással, előregyártott vasbeton elemekből és falazott homlokzati elemekből. Napjainkra a fa szerkezetű nyílászárók elöregedtek, az üvegezésük elavulttá vált. Az épület földszintes, kis mértékben alápincézett.

Problémát okozott az épület akadálymentes használata, megközelítése is. Az épület külső határoló szerkezetei energetikai szempontból elavultak voltak, állapotuk már nem elégítte ki a mai kor elvárásait. A nyílászárók, a padló, a tető és a régi falazat komoly hőveszteséget okoztak. Tekintettel arra, hogy az épület homlokzatán jelentős mennyiségű üvegfelület volt, ezek rossz állapota miatt a fejlesztést megelőzően jelentős volt a téli időszakban keletkező fűtési veszteség.

A gépészeti berendezések nem feleltek meg a mai kor elvárásainak: a fűtést nehezen lehetett szabályozni és a fűtésre felhasznált energia jelentős része a rendszer veszteségeit fedezte, nem volt alkalmas a helyiségenkénti szabályozásra sem. A hőt a PÉTÁV Kft. kezelésében lévő, pinceszinti hőközpont biztosítja, mely az épület fűtésére, illetve használati melegvízre fordítódik.

A projekt keretében a teljes épület energetikai korszerűsítése valósult meg. A felújítás során a homlokzat utólagos hőszigetelése történt meg, a külső nyílászárókat új, korszerű, műanyag ablakokra cserélték, a fűtést korszerűsítették (radiátor cserék történtek, valamint a szükséges helyeken a radiátorok csöveit is újakra cserélték), és a meglévő külső és belső világítási rendszert is modernizálták új lámpatestekkel. Az európai uniós támogatásnak köszönhetően a lapostető korszerű hő- és vízszigetelést kapott, emellett a tetőszerkezetre 7,5 kW-os napelemes rendszert is telepítettek. Az épület körül új járdát építettek.

Az intézmény projektarányos infokommunikációs akadálymentesítése is megvalósult. A beruházás segítségével a bejárat és annak közelében egy mosdó komplex, minden fogyatékossági ágra kiterjedő akadálymentesítése és az elérési útvonal akadálymentesítése is megtörtént a főbejárathoz épült rámpa segítségével.

A távfűtéses rendszerű épület szekunder oldali rendszerének korszerűsítésével, a szükséges radiátorok cseréjével, termosztatikus szeleppel történt felszerelésével az intézmény számára a korábbiaknál hatékonyabb energiafelhasználást és racionálisabb energiagazdálkodást eredményez a jövőben, illetve ezzel együtt a komfortérzet is javul az épületben. A fejlesztés hozzájárul az intézmény primerenergia-fogyasztásának és az üvegházhatású gázok kibocsátásának a csökkenéséhez.

A projekt sikeres és teljes körű megvalósítása érdekében önkormányzati forrásból további műszaki tartalmak valósulhattak meg: tűzjelző berendezést építettek ki, fejlesztették a villamos hálózatot, a korszerűtlen gáz zsámolyok helyett villamos zsámolyokat telepítettek, új előtetőket építettek, valamint megfelelő szellőztetést alakítottak ki a belső terekben.

A beruházás által hatékonyabb lesz az épület energiahasználata és racionálisabb az energiagazdálkodása, amelynek segítségével az intézmény hozzájárul a hazai és az EU-s célok megvalósításához.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő