Olyan ráncfelvarrást kapott Pécs egyedülálló geológiai képződménye, a tettyei mésztufabarlang, amivel bekerült a „legkorszerűbb barlangok” közé. A több tízezer éves üregrendszert több mint tíz állomásból álló, interaktív elemekkel tették még izgalmasabbá.
Nemcsak a tettyei mésztufabarlangot, hanem rögtön az idegenforgalmi szezont is megnyitották a megújult járatrendszerrel. A közkedvelt látványosság tíz év után kapott új kiállítási elemeket.
Vízbetörési imitációval, fényjátékkal és geológiai idősávval is bővítették azt a kiállítást, ami eddig is nagy kedvence volt a pécsieknek.
– Ez egy fontos helyszíne a városnak, hiszen itt található a háromhektáros Pintér-kert, a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság központja és persze az egyik leglátogatottabb barlangunk, a tettyei mésztufabarlang is – mondta Závoczky Szabolcs, a Nemzeti Park igazgatója. Hozzátette: ezzel olyan komplex idegenforgalmi kínálat található meg a város kedvelt pihenőparkjában, ami mind természettudományos, mind kultúrtörténeti szempontból illeszkedik a város múltjához is.
A barlangban tavaly korszerűsítették a világítást, idén pedig befejeződött a korszerű információs eszközök beszerelése, és elkészült a barlang bejáratának helyreállítása is.
Őri László, a város alpolgármestere hozzátette: a tettyei mésztufabarlangot az elsők között vették a helyi értéktárba 2013-ban, ugyanúgy, mint a bánáti bazsarózsát, a pécsi zergevirágot, az ezeréves gesztenyést. Ez is mutatja, milyen fontos érték a város életében.
A látogatók ezen kívül képösszeállítást is láthatnak 19. századi Tettyéről, illetve arra is felhívják majd a figyelmet, hogy Pécsett hol és milyen formában fordul elő mészkő.
[su_slider source=”media: 419831,419838,419836,419839,419841,419843,419840,419844,419846,419830″ limit=”100″ width=”720″ height=”460″ title=”no”]KÉPGALÉRIA ITT![/su_slider]
Az átadáson jelen volt V. Németh Zsolt, a Földművelésügyi Minisztérium államtitkára, aki beszédében elmondta: a jelenlegi uniós ciklusban 2800 milliárd forintot fordítanak természetvédelemre, ami 500 milliárd forinttal több, mint az előző ciklusban erre szánt összeg. De ez mind nem lenne elég a környezetvédelemre, ha olyan nélkülözhetetlen beruházások – mint a tettyei – nem valósulnának meg és hoznák közelebb az emberekhez a természetet. A barlangrendszerek bemutatásával pedig olyan földtörténeti rálátást kapnak az érdeklődők, amivel szintén tehetünk egy lépést afelé, hogy védjük és óvjuk környezetünket.