-3 C
Pécs
hétfő, január 20, 2025
KezdőlapPécs AktuálMegvan a hosszú élet titka?

Megvan a hosszú élet titka?

Mai, rohanó világunkban nem egyszerű stresszmentesen és egészségesen élni, ráadásul az éjszakai hét óra alvás sem mindenkinek adatik meg, pedig egy európai kutatás szerint legalább ennyire van szükség ahhoz, hogy elkerüljük a szív- és érrendszeri zavarok kockázatának kialakulását.

A több alvás és a kevesebb stressz is elég a rizikófaktor mérsékléséhez, azonban aki rendszeresen mozog, egészségesen étkezik, kevés alkoholt fogyaszt és a dohányzást is abbahagyja, 83 százalékkal csökkenti a szív- és érrendszeri zavarok kockázatának kialakulását.

Prof. dr. Szabados Sándor, a PTE Szívgyógyászati Klinika intézetigazgatója elmondta, hogy már egy kellemes, kikapcsoló délutáni szunyókálás is jó hatással van a szívre és az érrendszerre.

A negatív összefüggések gyakorlatilag adottak. Aki sokat stresszel és állandóan túlórázik a munkahelyén, az keveset alszik, aminek következtében a szívinfarktus kialakulására is nagyobb az esélye. Dr. Szabados Sándor úgy fogalmazott, hogy a rossz alvás tekintetében meg kell keresni, nincs-e mögötte stressz.

A túlóra és a stressz kevés alváshoz vezet

Az egyik európai orvosi szaklapban megjelent egy tanulmány, mely egy holland kutatócsoport megfigyelési eredményeiről szól. Közel 18 ezer 20 és 65 év közötti embernél vizsgálták a krónikus betegségek kialakulásainak esélyeit, több éven keresztül.

Mire a kutatás befejeződött, 129-en haltak meg és 607-en szenvedtek valamilyen szívbetegségtől, vagy estek át agyvérzésen. Viszont azoknál, akik követték a fent említett négy életmódtanácsot, 57 százalékkal volt alacsonyabb a szív- és érrendszeri zavarok kialakulásának kockázata, ráadásul 67 százalékkal csökkent annak a valószínűsége, hogy szívroham végezzen velük.

Az egészséges életmód segítségével csökken a kockázat

– Japánban például sokat túlóráznak az emberek és nagyon keveset alszanak, ennek kapcsán összefüggéseket mutattak ki az életmód és a szívbetegségek, valamint a szívinfarktus között – magyarázta dr. Szabados Sándor. – Azok a japánok, akik visszavettek a hajtásból, és emiatt kevesebbet is stresszeltek, egészségesebbé váltak.

Azt azonban érdemes észben tartani, hogy a szívinfarktus nincs tekintettel arra, hogy valaki éppen alszik, vagy nem, ugyanis álmában ugyanúgy elérheti az embert, mint amikor ébren van – figyelmeztet a szakember.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő