7 C
Pécs
kedd, november 5, 2024
KezdőlapHírzónaBelföldMegvan az eredmény! Ennyire hatékony a kínai vakcina

Megvan az eredmény! Ennyire hatékony a kínai vakcina

Nyilvánosságra hozta a Sinopharm kutatási eredményeit a JAMA amerikai tudományos lap – vette észre a 24.hu.

Mint írja a lap, a hazánkban engedélyezett vakcinák közül csak a kínai Sinopharmról „nem jelent meg tudományos szaklapban olyan tanulmány, ami a harmadik klinikai fázisú kutatások eredményeit mutatta volna be”. Most viszont a The Journal of the American Medical Association (JAMA) megjelentette az Egyesült Arab Emírségekben és Bahreinben készült harmadik fázisú klinikai vizsgálat köztes eredményeit.

(A pécsi virológusok már január elején azt írták a szerről, az addigi eredmények alapján ígéretes oltóanyagról lehet szó, mely százszázalékos védettséget nyújthat a súlyos megbetegedés ellen.)

A kutatásban a Sinopharm vuhani vírustörzset tartalmazó vakcináját és a Magyarországon is használt pekingi oltóanyagot vizsgálták 40.382 18 éven felüli résztvevővel 2020 júliusa és decembere között.

Az átlag 77 napos utánkövetéssel (1–121 nap) a vuhani vakcinánál 26 alanynál alakult ki tünetesen a betegség, a pekinginél pedig 21 esetben figyelték meg ezt, a kontrollcsoportnál 95-en fertőződtek meg tünetekkel.

Így elmondható, hogy a vuhani vakcina a placebocsoporthoz képest 72,8, míg a pekingi 78,1 százalékos hatásosságú.
Oltás Sinopharmmal (Fotó: MTI/Komka Péter)

Mindkét vakcinánál megfelelő mennyiségű neutralizáló antitestet mértek a vérben, ez az 1-2-es fázis vizsgálatainak eredményével is egybecseng.

A lap szerint a Sinopharm vakcinájáról korábban az Egészségügyi Világszervezet (WHO) „kevesellte az adatokat”, főként a vakcina biztonságossága és az időseknél tapasztalható hatékonysággal kapcsolatban.

Íme az eredmények:

  • Mellékhatást (fájdalom a karban, fejfájás) az oltottak 41,7 százaléknál, 5623 esetben jelentettek a vakcina beadása után, de ez nem jelent sok mindent, mivel a placebocsoport 46,5 százaléka is tapasztalt tüneteket.
  • 201 ember jelentett súlyos mellékhatást, egy főnél gerincvelő-gyulladás, egy másiknál pedig súlyos hányás alakult ki. Ám nem bizonyított az összefüggés az oltás és a tünetek közt.
  • Főként fiatalabb, egészséges felnőtteket (férfiakat elsősorban) vizsgáltak (36 év volt az átlagéletkor), kevesebb volt az idős.
  • Nem vizsgáltak kockázati tényezőként szereplő társ-, vagy alapbetegségeket.
  • Hogy véd-e a variánsok ellen a készítmény, még tesztelni kell.
  • Nincs adat várandós és szoptató anyák esetében sem a hatásosságról, biztonságosságról.

Összességében viszont a fiatalabbak számára biztonságos és hatásos a szer.

Az amerikai szaklap szerint egyébként ennyire hatásosak a rendelkezésre álló oltóanyagok:

[su_note note_color=”#eed6d6″]Pfizer-BioNTech: 95%; Moderna: 94,1%; Szputnyik V: 91,6%; AstraZeneca-Oxford: 62,1–90% (attól függően, mennyi idő telt el a két vakcina beadása között); Sinopharm: 78,1%; Janssen: 66,9% [/su_note]

A JAMA tudományos cikkét ide kattintva lehet elolvasni.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő