Nem lehet többé lejáratni a várost, bármilyen gagyi termékre rátenni a város logóját, használni szimbólumait. Az önkormányzat ezentúl előzetes engedélyhez köti Pécs történelmi múltjának lenyomatait. Vége annak az időnek, hogy egyesek nyakló nélkül kérkedjenek pécsiségükkel.
Új, minden részletre kiterjedő, szigorú szabályozást vezet be az önkormányzat, miután eddig bárki, akár negatív színben is, használhatta Pécs szimbólumait. Így kerülhettek rá olyan, a város múltját, az itt élők tudását, hagyományait semmibe vevő árucikkekre, termékekre a jelképek, amelyek szégyent hoztak Pécsre. A változtatást az is indokolta, hogy az állami jelképek használatáról nemrégiben új jogszabályt fogadtak el a Parlamentben, így ehhez kell igazítani a pécsit is.
A jelenlegi szabályozás ugyanakkor nem tartalmaz rendelkezéseket a pécsi világörökség választott jelképéről, vagy éppen más, a város kulturális életét megjelenítő szimbólumokról: azaz a városcímerről, a zászlóról, a krisztogramról, az EKF-logóról, illetve a Kultúra városa-logóról és a Zsolnay-kút bikafejéről sem. De eddig nem szabályozták azt sem, hogy Pécs nevét milyen feltételek mellett lehet használni. Ezt a hiányosságot pótolták.
Staub Ernő, az oktatási és kulturális referatúra vezetője szerint mindez arra szolgál, hogy Pécs jelképeinek használata során megőrizzék azok méltóságát, tekintélyét és Pécs jó hírnevét. Bóvlin nem lehet pécsi jelkép.
Ugyan a névhasználatért díjat nem kell fizetni, ám igényelni kell, hogy megengedje a város.
A jogszabály szerint a különböző szervezetek, személyek, elektronikus és írott sajtótermékek csak előzetes önkormányzati engedély birtokában viselhetik magukon ezeket az értékes jegyeket. Ha kiadványokat, termékeket szeretnének Pécs nevével felruházni, vagy címükben használni, akkor az önkormányzathoz kell fordulniuk.
[frame]Méltó-e a névre?
Az engedélyhez mellékelni kell az adott kiadvány mintáját, méretarányos rajzát, vagy a termék leírását. Ám nem ítélhető oda csak úgy: az elbíráláskor vizsgálják a cég vagy szervezet tevékenységének jelentőségét, termékének minőségét, és azt is, hogy mi indokolja a névhasználatot. Górcső alá veszik azt is, az elnevezés, a tevékenység, áru, vagy a szóban forgó sajtótermék méltó-e a közfigyelem felkeltésére, és alkalmas-e a Pécs iránti megbecsülés fokozására. [/frame]