Hogy kinek hány és milyenfajta anyajegye van, az leginkább genetikai adottságoktól függ. Ám a környezeti hatások nagyban befolyásolják, hogy hová fejlődnek testünk foltjai. A statisztikák szerint a szűrőprogramok ellenére a bőrrák előfordulásának gyakorisága egyre nő. Épp ezért érdemes már gyermekkorban tenni a megelőzésért.
Amikor első kislányom megszületett, sokáig csak néztem a csupasz testét, és nem tudtam, miért olyan furcsa. Hónapokkal később rádöbbentem: nem látok a csecsemőn anyajegyeket. Sőt most, 4 évesen sem lehet egyetlen barna pöttyöt sem felfedezni nagylányomon.
Dr. Kóté Ildikó, a PTE Bőrklinikájának orvosa elmondta, hogy az anyajegyek előfordulását leginkább az örökletes hajlam, illetve hormonális hatás befolyásolja. Serdülőkorban és nőknél a terhesség alatt is megszaporodhatnak az anyajegyek, de provokáló hatású a napfény is.
Leégés elleni védelem = melanóma megelőzés
A melanóma, vagyis anyajegyrák az összes daganat közül az egyik legveszélyesebb. Minden óvintézkedés, ami a bőr leégése ellen irányul, egyben a melanóma megelőzését szolgálja. A bőr védelme éppen ezért a kisgyermekeknél és csecsemőknél kiemelkedően fontos, hiszen hámrétegük a felnőttekéhez képest jóval vékonyabb, könnyebben éghetnek le.
– A fényvédő készítményekről, legyen az krém, kenőcs vagy spray, tudni érdemes, hogy a felkenéstől számított körülbelül 30 perc múlva kezd működni a fényvédelem, és ha nincs erős izzadás vagy fürdés, akkor is csak nagyjából 3 órán át tart a hatásuk. A fényvédő használata melletti leégés a legtöbb esetben nem azért történik, mert nem elég magas a fényvédő faktor száma, hanem mert elmúlik a fényvédő hatása. Magyarországon az esetek döntő többségében 20-30 faktoros fényvédelem elegendő, ha a fenti tényeket figyelembe veszik. Léteznek olyan gyermek fényvédők, amelyek fokozottan ellenállnak izzadásnak, homoknak, fürdésnek. Ezeket az extra tulajdonságokat a gyártók feltüntetik a dobozokon – ismerteti a tudnivalókat dr. Kóté Ildikó bőrgyógyász.
Hányfélék az anyajegyek?
Ritkán, az összes anyajegytípus egy százalékában fordul elő a születéskor meglévő, veleszületett anyajegy. Száz újszülöttből egynek van ilyen foltja, ám ez az a típus, amelyből gyakrabban alakulhat ki melanóma, ezért ajánlott a rendszeres bőrgyógyászati ellenőrzés. Ritkább esetekben javasolt serdülőkor előtt a születéskor meglévő anyajegy sebészi eltávolítása.
Az ember élete során 30 éves koráig jelenik meg az anyajegyek döntő többsége. Ezeket csak akkor kell eltávolítani, ha daganatképződés gyanúja merül fel. Gyermekeknek és felnőtteknek egyaránt javasolt általában 12 havonta anyajegyszűrésen részt venniük. A bőrgyógyász egy hússzoros nagyítással bíró, speciális lámpával (dermatoscop) vizsgálja végig az anyajegyeket, és a vizsgálat eredménye szerint javasolja a következő szűrés időpontját, rendszerint 3-24 hónap múlva.
Szabálytalan anyajegy, nagyobb kockázat
Gyermekeink testének vizsgálata az anyajegyekre kiterjedően is fontos. Súlyos betegséget előzhetünk meg a megfelelő fényvédelemmel és a rendszeres szűrővizsgálatokkal.
Gyanújelek
Általában a hirtelen jelentkező, kifejezett változások lényegesek az anyajegyeknél. Így például:
1. alakja fodros, csipkézett szélű lesz
2. sötétsége megváltozik: egyik részen világos, míg másik részén sötét
3. sebesedést tapasztalunk az anyajegyen, vagy hirtelen lényeges megjelenésbeli változást észlelünk
4. ha 30 év felett furcsa, a többihez nem hasonlító anyajegy jelenik meg a testünkön