Pécsett tartott online sajtótájékoztatót a kínai Fudan egyetem ügyéről a Párbeszéd képviselője, Szabó Tímea, és a párt parlamenti frakciójában ülő, független Mellár Tamás.
Szabó Tímea arról beszélt, hogy a múlt szombati budapesti tízezres tüntetés után egyértelmű: a Fudan idetelepítését ellenzők megnyerték az első csatát. Szerinte a kormány összevissza beszél a kínai egyetem kapcsán, Gulyás Gergely pedig váratlanul kijelentette, hogy a Fudan ügye nem áll készen egy közéleti vitára, és hogy 2023-ban lehet leghamarabb népszavazás a témáról.
A képviselő hozzátette, Orbán Viktor miniszterelnök egyenesen odáig ment, hogy még tervek sincsenek a beruházásról, és végső döntést csak akkor hoznak, amikor látják a terveket és a költségvetést.
Ehhez képest – így Szabó – május 11-én Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes benyújtotta a Fudan Hungary Alapítvány részére történő vagyonjuttatásról szóló törvénytervezetet.
– Ha ez az ügy nem áll készen a vitára, akkor hogy lehet, hogy a kormány egy hónapja benyújtotta az erről szóló javaslatot, amiről tíz napja vitázik az országgyűlés? – tette fel a kérdést.
Az említett törvénytervezetből az is kiderül – mondta Szabó Tímea –, hogy négy ingatlant rögtön átad az állam az alapítványnak, éppen azon a környéken, ahol a tervezett diákváros lenne, ami a vidéki magyar egyetemisták fővárosi lakhatását, kollégiumi elhelyezését oldaná meg.
A képviselő úgy véli, hogy ha nincs semmi eldöntve, akkor a parlament ne vitatkozzon egy ilyen kérdésről. Ezért Mellár Tamással módosító indítványt terjesztenek be arról, hogy vonja vissza a kormány a törvényjavaslatát.
– Ez a történet Magyarország szuverenitásáról szól, nem akarunk egy 530 milliárdba kerülő kínai egyetemet – fogalmazott a képviselő.
Mellár Tamás arról beszélt, hogy Orbánék azt hitték, le tudják nyomni az ország torkán a Fudant, viszont időközben kiderült, még az Orbán-hívők fele sem ért egyet a kínai egyetem felépítésével. Most Orbánék úgy tesznek Mellár szerint, mintha még nem történt volna semmi semmi, a céljuk pedig az, hogy ne legyen téma a 2022-es választás előtt a Fudan ügye.
A képviselő szerint népszavazást kell rendezni a témában, és nem csak a fővárosban, hiszen ezt a projektet a vidékiek is fizetik, és a tervezett diákvárosban elsősorban vidéki diákok laknának. A 2022-es választásig mindenképpen meg kell tartani a népszavazást, hogy az korlátokat jelentsen az új kormány számára – mondta a képviselő.
Mellár úgy véli, Orbánék minden lehetséges hibát elkövettek, amit el lehet követni. 450 milliárd forint hitelt vesz fel az ország, hogy a kínaiak itt építhessenek egyetemet, amit nem magyar, hanem kínai cégek építenek majd. A nagyon magas tandíj miatt ráadásul kevés magyar diák tud majd ott tanulni, és mivel az oktatói bérek sokkal magasabbak lesznek, mint a magyar intézményekben, a Fudan elszívja majd az oktatókat, rombolva a felsőoktatás színvonalát.
– A Fudan nem garantálja, hogy világnézetileg semleges oktatás valósuljon meg, mert a kínai kommunista párt irányítása alatt áll, ami a magyar törvényekkel is szemben áll. Ezért minden lehetséges eszközzel próbáljuk megállítani ezt a beruházást, és úgy látjuk, ebben a magyar társadalom nagy része mellettünk áll – fogalmazott Mellár Tamás.