-3 C
Pécs
vasárnap, január 19, 2025
KezdőlapAbszolút PécsMéltányos kereskedelem Pécsett is

Méltányos kereskedelem Pécsett is

Az első méltányosan kereskedő bolt az 1950-es években nyílt meg az USA-ban. A mozgalom szép lassan az összes klasszikus gyarmattartó országban elkezdett kibontakozni. Bolt ugyan még nincs, de már Pécsett is terjed a Fair Trade.

Fair Trade. A magyarul méltányos kereskedelemként használt kifejezés egy világméretű mozgalom, amely a harmadik világbeli termelők kizsákmányolása ellen alakult. Mára azonban sokkal többet jelent ennél, hiszen egyfajta ökológiai gondolkodásmód is kialakult a fogalom kapcsán.

Alapötlete, hogy a harmadik világban annyi munkabért fizessenek az ottani dolgozóknak, hogy abból megfelelő megélhetést tudjanak biztosítani a családjuknak. Ezzel a termékek drágábbak lesznek ugyan, de így nem segélyezzük a harmadik világbeli ipart, hanem termékeiket inkább olyan áron vesszük meg, amely figyelembe veszi anyagi-, idő- és energiaráfordításaikat.

Kezdetben a kávétermelők helyzetének javítása volt a cél, mostanra azonban szinte valamennyi élelmiszer –tea, cukor, kakaó – és számtalan kézműves termék szerezhető be méltányos kereskedelem útján.  A felismerhetőség érdekében pedig termékeiket jól látható logóval tüntetik fel.

 

Az első méltányosan kereskedő bolt az 1950-es években nyílt meg az USA-ban. A mozgalom szép lassan az összes klasszikus gyarmattartó országban elkezdett kibontakozni. 1964-ben pedig megalakult az első hivatalos Fair Trade szervezet is.

A 2000-es évektől a keleti blokkban is megjelent a méltányos kereskedelem eszméje, bár az első hazai üzletre 2006-ig várni kellett. Pécsett erre specializálódott üzlet nincs, ám sok Fair Trade termék itt is beszerezhető.

Ilyen kávét és teát fogyasztanak a PTE Közgazdaságtudományi Karának dolgozói is. A kar docense, dr. Kiss Tibor elmondta, hogy ha egy méltányos kereskedelemmel kapcsolatos rendezvény vagy vásár kapcsán keresik meg őket, szívesen segítenek. Ám szervezeti egységük más oldalról közelíti meg a fenntarthatóság kérdését.

– A kar bevezette az ISO 14000-es szabványrendszert, és ennek megfelelően tűz ki maga elé célokat, feladatokat. Ennek egyik eleme az, hogy Fair Trade teát, kávét rendel, ugyanakkor ezek biotermékek is. Így a Fair Trade áru a társadalmi, a biotermék pedig az ökológiai fenntarthatóságot erősíti.

Pécsett az utóbbi időben több csoport is elkezdett foglalkozni a fenntarthatóság kérdéseivel. A PTE Természettudományi Karának földrajzi intézetében például Fair Filmklub működik évek óta sikeresen. Testvérvárosunk, Graz pedig Ausztria „Fair Trade fővárosa.”

Itt tanult fél évet ösztöndíjjal a téma iránt elkötelezett Nagy Varga Dávid is, aki egy különleges projektbe fogott 2012 nyarán: részben saját tőkéből, részben elnyert pályázatok segítségével, szponzorok hozzájárulásával járta be kerékpárral Európát.

– Nagyjából 4200 km hosszú utam során Fair Trade boltokat, cégeket, nonprofit szervezeteket kerestem fel, ahol szakmai beszélgetéseket folytattam, interjúkat készítettem. Utazásomról pedig blogot vezettem. Azt remélem, hogy szakmai kutatómunkámmal sikerül bemutatnom, hogy a kapitalizmusnak is van fenntartható arca – árulta el a pécsi fiatalember.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő