Legyen szó építésről, szerelésről, barkácsolásról vagy csak egyszerű dekorációs munkákról, a különböző kötőelemek szinte minden esetben nélkülözhetetlenek. Ennek ellenére legtöbbször inkább az egymáshoz erősítendő anyagokról vagy elemekről esik szó és nem arról, hogy ehhez a megfelelő rögzítés került-e felhasználásra.
Az alábbiakban ezt a hiányosságot szeretnénk orvosolni a leggyakrabban használt kötőelemek bemutatásával.
Csavarok
A leggyakrabban használt kötőelemeknek egyértelműen a csavarok számítanak, ami nem véletlen, hiszen rendkívüli időtálló és stabil rögzítést biztosítanak. Elterjedtségük miatt igen sok fajtájuk létezik, csoportosíthatók fejük vagy menetük típusa alapján és anyaguk szerint is.
Ezen tulajdonságaik kombinációja határozza meg, hogy egy adott csavar milyen anyagokhoz használható. A legkeresettebbek közé tartoznak a facsavarok, a gipszkartoncsavarok és a rendkívül sok területen felhasználható hatlapfejű metrikus csavarok.
Bármilyen fajtáról is legyen szó, kültéren vagy nedves környezetben mindenképpen horganyzottat érdemes választani, hiszen ezek lassabban korrodálódnak.
Kiegészítők csavarokhoz
A csavarokat csak a legritkább esetben használjuk önmagukban, de a jól illeszkedő kiegészítők megválasztása szintén nagyon fontos. Zsákfurat esetén a csavarkötéshez az egyenletes teherelosztás miatt ajánlott alátétet alkalmazni, míg átmenő furat esetén ez kiegészül anyacsavarral is.
A különböző típusú falazatokba (például tégla, beton vagy gipszkarton) történő csavarozás esetén az építőanyag típusához illeszkedő tiplire – vagy más néven dübelre – van szükség a csavar maximális stabilitása érdekében.
Szegek
A szegeket leginkább fával történő munkák esetén szokták alkalmazni. Bár nem tartják a legkifinomultabb rögztítési módszernek, de a gyorsaság és az egyszerűség (mindössze egy kalapács szükséges hozzá) miatt igen népszerű. Annak érdekében, hogy a vele való munka tartós is legyen, érdemes a megfelelő típusú és méretű szegekkel dolgozni.
Egyéb fém kötőelemek
A leggyakrabban használt csavarokon és szegeken kívül még jó néhány olyan rögzítőelem létezik, amelyek bár csak szűkebb körben alkalmazhatók, mégis szükség lehet rájuk lakásfelújítás, barkácsolás vagy csak kisebb javítások esetén. Ilyen fém alkatrészek például a pántok, zsanérok, kampók, karikák és láncok.
Folyékony kötőelemek
A kisebb-nagyobb javítások nélkülözhetetlen kellékei a különböző felületekre alkalmas, eltérő száradási idővel rendelkező ragasztók. Említést érdemelnek még a repedések kitöltésére, tömítésre, valamint szigetelésre is használható sokoldalú purhabok, szilikonok, amelyek típustól függően kül- és beltéren is alkalmazhatók.
(x)