A tuja megosztja nemcsak a kerttulajdonosokat, de a kertészeket is annak ellenére, hogy hazánkban is az egyik legnépszerűbb és legelterjedtebb örökzöldnek számít már évtizedek óta és még napjainkban is.
Új kerteknél gyakori a kerítés mellé ültetett tujasor, köszönhetően gyors növekedésének, viszonylagos igénytelenségének. A tujáknak számos fajtája létezik, szinte minden igényhez találni megfelelőt, akár lassan, átlagosan, akár gyorsan növő fajtát keresünk, akár oszlopos vagy gömb formájút, akár sövény kialakítására alkalmasat.
Tuja kisokos
A tuják mellett a hamisciprusokat és a borókaféléket is érintik a médiában tápnövényeknek nevezett és azokat érintő kommentháborúk. De valójában miért vívták ki ezek az örökzöldek a népharagot? Sokan szeretik ezeket a növényeket, hiszen egész évben árnyékot nyújtanak, egész évben használhatók rejtő sövényként, élettel telivé varázsolják a kerteket télen is, persze mindehhez tápanyagokra, például a Kertfüvesítés örökzöldápoló szereire van szükség.
A tuják hazánkban nem honos növények, mégis kiválóan fejlődnek tápanyagokban gazdag talajban, napos vagy félárnyékos helyen. Meszes talajokban lassabban fejlődnek, de tápoldatozással gyors gyökérnövekedésre bírhatók.
A hazánkban élő, de Nyugat-Európában őshonos tuják hazánkban kissé igényes növények, ebből is erednek azok a problémák, amelyek miatt sokan száműznék őket.
Mi a probléma a tujákkal, ciprus- és borókafélékkel?
A tujahajtások elszáradása figyelmeztető jel, amelyre érdemes odafigyelni és tenni ellene, hogy ne kelljen kivágni esetleg a teljes sövénysort.
A tujáknak, borókaféléknek – nem őshonos növények révén – a mi klímánk nem megfelelő, nehezen viselik a nyári időszakok légszárazságát, rengeteg öntözésre van szükségük, különben kiszáradnak. De az ősszel elültetett tuják is így járhatnak, amennyiben a tél csapadékszegény.
A szárazságot tujabetegségek és különféle kártevők is okozhatják, mint a borókaszú vagy a díszbogár. De a kártevők szaporodásának kedvez az aszályos időszak is.
A fertőzés gyorsan terjed, de jó hír, hogy hatásosan védekezhetünk ellene, de legfőbb ez esetben is a megelőzés.
Kivágás helyett védekezés?
Az a tuja, amely erős talajban nevelkedik, kiadósan van táplálva, jó kondícióban van, egészséges, ezért a védelmet lehetőleg a megelőzésre kell alapozni.
Amennyiben üde örökzöld növényekre vágysz, rendszeres gondoskodást igényelnek: szerves trágyát, lombtrágyát, tápoldatozást. Léteznek kifejezetten örökzöldek számára összeállított tápanyag koktélok.
Ha a zöldkerítésként ültetett tujasorod száradásnak indult valamilyen oknál fogva, kivágásuk fájdalmas és nehéz döntés lehet, de van, hogy meg kell lépni. Sokszor több fáradtságba és pénzbe kerül a megmentésük, és nem is biztos, mint új, egészséges növényekből új zöldkerítést telepíteni és nevelni két év alatt. Ha továbbra is ragaszkodsz az örökzöldekhez, érdemes szárazságtűrő fajokat választani, de tudnod kell, hogy ezeket is ápolni szükséges.
(x)