Az élet számos területén használunk mérőműszereket. A legtöbb esetben természetes, hogy rápillantunk a hőmérőre, vagy munkavégzés közben elővesszük a lézeres távolságmérő eszközt. Bővebben: Mennyiben lehet hasznos az otthoni páratartalom-mérés?
Az otthoni környezetben érdemes a hőmérséklet mérése mellett a helyiségek páratartalmát is nyomon követni. Az Airfresh klímamérő eszközei segítségével pontosan behatárolhatjuk, hogy a lakás helyiségeiben milyen mértékű a páratartalom. Ennek pedig azért van jelentősége, mert a túl párás és a száraz levegő is káros lehet az egészségünkre. Emellett az épület állagát is romboló hatás miatt penészesedés alakulhat ki. Nézzük részletesebben, milyen módon tudunk változtatni otthoni környezetünkön a megfelelő mérőeszközök használatával.
A levegő nedvességtartalmáról
A zárt terek levegőjének minősége nagyban függ a páratartalomtól. A téli hónapokban elsősorban a túl nedves levegő okoz gondot a lakásokban, míg nyáron a túlzott szárazsággal kell megküzdenünk. Mindkét esetben egészségre káros hatások jelentkezhetnek, melyeket megelőzhetjük, ha időben elvégezzük a helyiségek páratartalmának optimalizálását.
Alapvetően a lakásban 45-55% közötti páratartalom az ideális, mely egyes helyiségekben eltérő mértékű lehet. Ilyen többek között a fürdőszoba vagy a konyha, melyekben a nedvességtartalom magasabb a felszálló vízpára miatt.
Páratartalom egészségre gyakorolt hatásai
A magas páratartalom okán többféle problémával is szembesülhetünk. Elsőként említhetjük a penészgombák megjelenését, melyek a falakon sötét foltokban nemcsak esztétikai, hanem egészségügyi szempontból is súlyos gondot jelentenek. A nyirkos, vizes, rosszul szigetelt falak táptalajt nyújtanak a gomba elszaporodásának. Ez pedig előszobája a felső légúti megbetegedések, asztma, allergia kialakulásának. Ezenkívül az épület állagát is nagyban rombolja a penész és a vizesedés, főként a faalapú bútorokat, építőelemeket károsítja.
Az alacsony páratartalom szintén okozhat légúti megbetegedéseket, hiszen a száraz levegő belélegzése irritálja a nyálkahártyát. A köhögésre ingerlő levegő a komfortérzetünket is rombolja, kellemetlen érzésekkel töltjük emiatt otthon szabadidőnket.
Mérőeszköz használata
A túl nedves levegőt általában érzékelhetjük azáltal, hogy a falakon, zárt ablak belső felén, illetve a növények levelein megjelennek a pergő vízcseppek. Ám ahhoz, hogy a pontos páratartalmat mérni tudjuk, érdemes klímamérő műszerek segítségét igénybe venni. Ilyen többek között a komplett meteorológiai állomás, mely teljes képet nyújt számunkra az otthoni környezetről. A belső hőmérséklet mellett a páratartalmat is pontosan kiírja a digitális kijelzőn, illetve memóriájában eltárolja a korábbi méréseket.
A mérés eredménye alapján eldönthetjük, hogy további lépéseket teszünk-e a páratartalom optimalizálására. Így beüzemelhetünk páramentesítő készüléket, majd a vizesedés okának kiderítését követően elháríthatjuk azt.
(x)