-1.8 C
Pécs
szerda, január 22, 2025
KezdőlapAbszolút NőFészekMennyibe kerül a kutya vacsorája?

Mennyibe kerül a kutya vacsorája?

Háziállatot szeretnél, esetleg a gyerek rágja a füledet egy kutyáért? Érdemes mérlegelni, hiszen nem plüssfigurát veszünk a polcra, hanem élő állatot. Vessünk számot az anyagiakkal és gondoljuk végig az életvitelünket, hogy valóban belefér-e egy gondoskodást igénylő négylábú a napjainkba?

Az eb áráról most nem szólunk, ugyebár ez esetleges. Van, aki törzskönyves kutyát vásárol tenyésztőtől és van, aki a menhelyről fogad örökbe. Vagyis a kutyus több tízezer  forintba (vagy még több) is kerülhet, de akár ingyen is hozzájuthatunk.

[box title=”Mit egyen az eb? ” box_color=”#f2ccca” title_color=”#000000″]

Természetesen házikoszttal is etethetjük az ebet, de ez csak akkor megfelelő táplálék, ha igenis figyelünk a változatos menüre, vagyis a kellő mennyiségű zöldségre, gyümölcsre, vitaminra és fehérjére. Ez rengeteg energia és pénz, ezért a legkifizetődőbb mégis az, ha tápot vásárolunk.

– A prémium tápokat javasolnám mindenkinek, ha a háziállat egészséges, ez teljesen megfelelő. Efölött léteznek még a szuper prémium kategóriájú termékek. Érdemes a kutya korához vagy fajtájához passzoló eledelt venni, ezeknek ugyanis másmilyen az összetétele – mondja Molnár Ágnes pécsi állatorvos.

A prémium kategóriájú tápoknál persze léteznek olcsóbbak is, de ha egészséges állatot szeretnénk nevelni, akkor jobban járunk a minőségi termékkel, ennek viszont az ára is megvan. Egy havi adag 8000-12 000 forint közül mozog, attól függően, hogy mekkora méretű az eb.[/box]

kutya

[box title=”Hogyha beteg?” box_color=”#e8ef9f” title_color=”#120707″]

Ha kölyökkutyát veszünk magunkhoz, tudnunk kell, hogy a kötelező chip árát, és három-négy oltást mindenképpen ki kell csengetnünk, ráadásul szinte kapásból. Ezek ajánlott kamarai ára 4000-5000 forint/darab, de orvosi rendelőnként változhat. Így az első hónapok megterhelőek lehetnek anyagilag. Később, felnőtt kutya esetében évente egy-két oltással kell számolnunk.  Emellett ott van még a negyedévenkénti ajánlott féreghajtás, bár ez nem vészes, készítménytől függően pár száz forint. A nagyobb betegségek, esetleg műtétek, csonttörések ezekkel szemben már jóval nagyobb tételt tesznek ki.

Plusz vitamin adását az állatorvos nem javasolja, a tápokban ugyanis minden benne van. Egy sima multivitamin jót tehet, de a csonterősítőket például könnyen túl tudják adagolni a gazdik, ami a későbbiekben problémákat okozhat az eb egészsége szempontjából.

Az ivartalanítás lehet még tetemesebb összeg, de végeredményben jobban kijöhetünk, mint ha fogamzásgátlót szedne az állat. A műtét költsége 20 000 forinttól indul. [/box]

[note note_color=”#ab9cc4″]

Szilvi 

„Különösen drága dolog volt magyar vizslánk első megfázása. Körülbelül hat hónapos volt, amikor benyelte a kennelköhögést. Kétnaponta mentem vele dokihoz, injekciózták, alkalmanként 4-5 ezerért. Másfél hét alatt sem lett jobban, úgyhogy dokit váltottunk, ahol szintén szurit kapott, majd gyógyszert, amit rendesen napi szinten kellett szednie, ez még plusz két hét volt, tehát majdnem egy hónapba tellett, hogy meggyógyuljon, anyagiakban pedig negyvenezer. Egy szimpla kis megfázás-féleség…”[/note]

[note note_color=”#b7d6ce”]

Egyéb költségek

póráz és nyakörv: 6000-10 000 forint

kutyaruha: 4000-10 000 forint

jutalomfalat: virsli, sajt, sült csirkemell – bármi lehet, a boltban vásárolható jutalomfalatokat már pár száz forintért lehet kapni

kutyaiskola, óvoda: egy három hónapos tanfolyam ára körülbelül 20-50 000 forint [/note]

kutya és gazdája

[box title=”Van rá idő? ” box_color=”#f8f1a0″ title_color=”#000000″]

Az anyagiak mellett mérlegelnünk kell az életmódunkat is. A pécsi Syrius Kutyaiskola oktatója, Somogyvári József szerint a legfontosabb az, hogy mielőtt letesszük a voksunkat egy kutyus mellett, érdemes utánajárni a fajta természetének, akár kikérni egy szakember véleményét is.

– Sajnos sok olyan esettel találkozunk mi magunk is, amikor a gazda és az eb természete, mozgásigénye nem illik egymáshoz, vagy éppen csak az adott élethelyzetbe, szituációba nem illeszthető be az állat. Bizony ez tud gondokat okozni.

Ezzel párhuzamosan azt is el kell döntenünk, hogy mi célból szeretnénk kutyát a házhoz: családi kedvencnek, benti szőrmóknak vagy házőrzőnek, ettől is függ ugyanis a kutya fajtájának kiválasztása. Egy kisgyereknek nem biztos, hogy az ír farkas vagy egy medveölő a legjobb házi kedvenc.

Az állattal foglalkozni kell, és ugyanúgy törődni, mint egy családtaggal. Időt kell szánni a nevelésére, otthon vagy éppen egy kutyaiskolában, naponta pedig minimum kétszer, reggel és este kiadós sétára vinni. Ezen kívül gondolni kell az utazásra is, ha sokat megyünk, akkor meggondolandó egy négylábú családtag, hiszen nem lehet állandóan a nagymamára hagyni az ebet. [/box]

[note note_color=”#ffa866″]

Szandra 

„A kutyatartás, véleményem szerint rengeteg kompromisszumot igényel, és rengeteg döntést meg kell hozni. Bejöhet-e a kutyus a házba, hogyan és mire tanítjuk, mi lesz a neve, stb.? Nos, a mi esetünkben az előre eltervezett dolgok 90%-a máshogy alakult a kutya személyisége miatt. Amikor az első, kertben töltött éjszakáit végigugatta, akkor megszegtük az első és legfontosabb szabályt, és bevittük a lakásba. Meg is nyugodott, egy hétig csöndben volt, majd egyik éjszaka olyan mértékben szétbontotta a nappalit, hogy azt hittük álmodunk, amikor észrevettük mi történt. Azóta a kutya újra kint, a nyugalom is helyreállt, de ehhez meg kellett értenünk, hogy mi zajlik a kis állat fejében, és rengeteg türelmet kellett tanulnunk hozzá.”[/note]

 

 

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő