-0 C
Pécs
kedd, február 25, 2025
KezdőlapHírzónaMennynek és Földnek koronája

Mennynek és Földnek koronája

A Magyar Szent Korona hazatérésének 35-dik évfordulóját ünneplik országszerte hétvégén. 1978. január 6-án, 33 éves amerikai tartózkodás után, vízkereszt ünnepén érkezett újra hazánkba a nemzeti ereklye.

Ezt a koronát viselte többek között államalapító Szent István, a két dicső lovagkirály Szent László és II. András, az írásbeliséget meghonosító III. Béla, valamint az országépítő IV. Béla is. Semelyik más dinasztia annyi boldogot és szentet nem adott a világnak, mint az Árpád-házi Turul nemzetség.

A történelmi hagyomány szerint 1038. augusztus 15-én, Nagyboldogasszony napján, I. István  király a Szent Korona képében fölajánlotta Magyarországot Szűz Máriának. Ezzel a cselekedettel kezdődött az a történelmi folyamat, amelynek során a Magyar Királyság koronázási ékszeréből a magyar államiság jelképe lett.

1945 elején Szálasi Ferenc nyilas vezetőnek menekülnie kellett, a koronát magával vitte, mivel az volt a véleménye, hogy „a Szent Korona és az államfő elválaszthatatlanok egymástól”. A koronaőrség teherautója, Szálasival és főembereivel együtt a 8. amerikai hadsereg fogságába került. Az amerikaiak megszerezték a koronázási ládát, majd a Szálasi szárnysegédjénél lévő kulcsot is. A láda azonban üres volt. Végül az egyik koronaőr elárulta, hogy a Koronát Szálasi rendeletére Mattsee mellett, egy mocsárban elásták.

A Szent Korona az Amerikai Egyesült Államok őrizetébe került, előbb Európában, azután Amerikában. Visszaadását a magyar kormány nemzetközi fórumokon többször is szóvá tette, eredménytelenül.

Végül a Szent Korona – a magyar állam önállóságának és függetlenségének jelképe – több mint három évtized után tért haza. Cyrus Vance, az USA külügyminisztere a Budapestre érkezett magyar Szent Koronát és a koronázási ékszereket 1978. január 6-án adta át Apró Antalnak, az Országgyűlés akkori elnökének a Parlamentben. Azóta e napon ünnepeljük a Magyar Szent Korona hazaérkezését.

1999. december 21-én az Országgyűlés elfogadta a Szent Koronáról szóló 2000. évi. I. törvényt, melynek értelmében a Szent Koronát 2000. január 1-jén ünnepélyes keretek között (a jogarral és az országalmával együtt) a Parlament kupolacsarnokába szállították át. A koronázási palást a Magyar Nemzeti Múzeumban maradt.

2001. augusztus 15-én, Nagyboldogasszony napján a millenniumi ünnepségsorozat keretében hajón Esztergomba vitték, ahonnan – rövid tiszteletadás után – visszakerült az Országházba. Az Országgyűlés 2010. december 20-án megalkotta a honvédelemről és a Magyar Honvédségről szóló 2004. évi CV. törvény módosítását. A módosítás értelmében ismét a Magyar Honvédség feladatai közé került a Szent Korona, valamint a hozzá tartozó koronázási jelvények – a palást kivételével – őrzése fegyverhasználati joggal. A Honvéd Koronaőrség 2011. május 30.-án tette le a koronaőr esküt és vette vissza a Szent Korona őrzését.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő