Országos szinten már az év eleje óta vizsgálják, mennyire finomak a közintézményekben – jellemzően bölcsődékben, óvodákban, iskolákban – feltálalt ételek. A hivatal emberei most Pécsre is eljutottak. Az eddig kóstolt ételeket átlagosnak vagy átlag felettinek minősítették.
Ahogy arról korábban beszámoltunk, országszerte ellenőrzik a bölcsődei, óvodai, iskolai menzákat: a szakemberek vakteszten kóstolnak, majd minősítik az ételeket. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) eddig már száznál is több intézményben vizsgálta meg a menüket, majd részletes értékelést készített minden egyes ételről.
A Nébih az elmúlt hetekben járt először Pécsen.
– Az ételek vizsgálata a megszaporodott fogyasztói, szülői bejelentések miatt indult meg. Az intézmények kiválasztása ezek alapján, illetve szúrópróbaszerűen történik – közölte Frum Zsuzsa, kommunikációs menedzser.
Pécsen eddig két intézmény három menüjét vizsgálták; ezek közül kettőt a Hungast Dél-Magyarország Kft., egyet az Eurest Kft. „tett le az asztalra”.
Előbbinél a Zsolnay utcai óvodában feltálalt normál és diétás menüt minősítették átlagosnak, azaz jónak. Mint a jelentésből kiderül, a Hungast normál kosztjánál a kertészlevesre például azt írták, a tészta és a zöldség túlfőtt, de a zöldbab szálkás, a borsó héja kemény, de minden „idegen szagtól, és íztől” mentes. A vagdaltpogácsa baromfihúsból és a burgonyafőzelék pedig teljesen rendben volt. Ugyanitt a diétás menüt is vizsgálták, a gluténmentes kertészlevest kellemesen zöldségesnek jellemezték, bár az alkotóanyagok túlfőttségére panaszkodtak. A diétás vagdalt alapvetően tetszett az ítészeknek, bár kevésbé átsültnek értékelték; a burgonyafőzelékkel pedig minden rendben volt.
A PTE-KK bölcsődéjében gulyást és mazsolás csigát ettek; a kosztot átlag felettiként értékelték. Mint írták, a gulyás kellemes, fűszeres ízű volt, alkotói jól átfőttek, egyedül a tészta volt kissé túlfőtt. A csigánál semmiféle negatívumot nem hoztak fel, ízlett nekik.
Frum Zsuzsa azt közölte, az eredmények nyilvánosságra hozatalával egyedül azt szeretnék elérni, hogy a gyermekek étkeztetésében résztvevők, valamint a szülők is tájékozódhassanak a kicsik elé tálalt ételek tulajdonságairól.
Utaltak rá a Nébih-nél, hogy a gyerekek már a szemükkel is esznek, vagyis az asztalra tett, kitálalt ételről már kinézete, állaga, illata alapján véleményt alkotnak.
– Ha az étel nem tetszik nekik, akkor azt nem fogják megenni, inkább éhesek maradnak. A vizsgálatok eddigi tapasztalatai szerint a vállalkozások jó része megértette a tálalás fontosságát – írták lapunknak a hivataltól.
A Nébih egyelőre nem árulta el, Pécsen hol fognak még ellenőrizni a jövőben, sem azt, hogy hány intézménynél kérnek majd kóstolót.
Kerestük a Hungast és az Eurest illetékeseit is, utóbbiak későbbre ígértek tájékoztatást.
A Hungast üzletfejlesztési igazgatója, Páger Zsolt azt mondta, az „átlagos” minősítést megfelelőnek értékelik, ugyanakkor céljuk, hogy az ételek átlag feletti, illetve kiválóan megfelelt kategóriába essenek, mint amire számos példa volt a Hungast cégcsoport szolgáltatási területein.
– Meg kell jegyezni, hogy bár a vizsgálatok és értékelések objektívnek tekinthetők, nem reprezentatívak, ugyanis jelen esetben az idei tanév eddigi hozzávetőlegesen 60 szolgáltatási napjából egy ételsor megfelelőségét értékeli. A Nébih által végzett vizsgálatokat viszont mindenképp pozitívan értékeljük, ugyanis független és szakmai visszajelzést kapunk az általunk szolgáltatott ételek érzékszervi megítéléséről, másrészt a közétkeztetési szolgáltatókat, így bennünket is, a szolgáltatás fejlesztésére sarkall – mondta.