A 2010-ben megfogalmazott Borászok tizenkét pontja azzal a céllal jött létre, hogy sikeresebbé tegye és felvirágoztassa Magyarország jövőbeni szőlészetét és borászatát. Azonban egyelőre mindössze négy pont valósult meg.
A szőlészet és borászat kiemelt mezőgazdasági ágazatként történő kezelésével kezdődik a kiáltvány: a bor jövedéki és termékdíj szabályozásának jelenlegi formája szűnjön meg, gondolják újra a hegyközségi törvényt és rendtartásokat, újítsák meg a kutatást és az oktatást, egyszerűsödjön a mezőgazdasági alkalmai munkavállalás, igazodjon az európai normákhoz a forgalomba hozatali engedélyezés, egyszerűsödjenek a támogatás-igénylések, jöjjön létre kormányzati tanácsadó bortestület, legyen a szőlő- és bortermelő települések építészetének különleges felügyelete, egyszerűsödjön a saját készítésű párlat és pezsgő forgalmazási lehetősége.
Az utolsó pont kissé szürreálisra sikeredett, tekintve, hogy 2008. május elsejével életbe lépett a zéró-tolerancia. „A borfogyasztás és gépjárművezetés viszonyának célszerű szabályozása” aligha megvalósul. A másik tizenegy pont ugyan kivitelezhető, sőt, sajtóinformációk szerint négy már hatályos.
Az elmúlt közel három évben egyszerűsödött a mezőgazdasági munkavállalás, valamint a saját készítésű párlat és pezsgő készítése, de új hegytörvény is született. Azonban nem minden borász elégedett.
– Részben vannak változások, de alapvetően nem könnyebb a helyzet, sok a felesleges tennivaló, például az adminisztráció területén, mert ugyanazokat az adatokat kéri a KSH és a NAV, csak más időpontban – mondta Somogyi Tibor, a pécsi Somogyi Pince borásza. – A többi uniós tagállamban minden egyszerűbben megy.
Idén az időjárás sem kedvezett túlzottan a szőlőtermesztésnek, hiszen a hosszúra nyúlt tél és hideg után hirtelen köszöntött be az őrült tavasz, vagy inkább nyár. Viszont a hűvös miatt a virágzás elhúzódott, ami a termésen is nyomot hagy majd.
– Közepes mennyiségű, viszont nagyon jó minőségű termésre számítunk az idén. A szőlő mindent kibír, még minket is – folytatta Somogyi Tibor. – De sajnos látjuk az ültetvények állapotán, hogy az időjárás nem használ nekik, megviseli a termést. Idén már észrevehetőek a tünetek.
Az elmúlt tíz év során harminc százalékkal csökkentek a szőlőterületek, ez azt jelenti, hogy hatvanezer hektár maradt a közel százból, azonban ennek a harmada azonnali cserére szorul.
– Bízunk benne, hogy lesznek változások, de sajnos a szakma is széthúz. Viszont a rossz állapotokon csak együtt, összefogva tudunk segíteni – tette hozzá Somogyi. – Kaptunk ugyan uniós támogatásokat az utóbbi években, ennek ellenére csökkentek az ültetvények. Persze optimisták vagyunk, mert ez egy olyan életforma, hivatás, amin a szép ültetvények és a finom borok sokat segítenek.
Természetesen a sikerekről sem szabad elfeledkezni, hiszen a borversenyeken egyre eredményesebben szerepelnek a magyar nedűk. Azonban a jelenleg hozzáférhető, 2011-es húszas toplistán a baranyai régióból csak egyetlenegy villányi cég, a Csányi Pincészet Zrt. van jelen.
A 2010-ben megfogalmazott kiáltványt egyébként harmincketten írták alá, köztük Tiffán Zsolt, a Baranya Megyei Közgyűlés elnöke, borász-képviselő is.